Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Eksperci wysokiego szczebla skonsultują założenia misji UE z Europejczykami

  • Opublikowano: 26 czerwca 2020
  • Autor: redakcja

Niezależni eksperci wysokiego szczebla zaproponowali misje UE – śmiałe cele do osiągnięcia w ustalonym czasie, mające sprostać największym globalnym wyzwaniom: nowotworom, zmianom klimatu, zdrowym oceanom, miastom neutralnym dla klimatu oraz zdrowej glebie i żywności. Przez całe lato Europejczycy będą mogli konsultować propozycje dotyczące potencjalnych misji UE, aby decydenci upewnili się, że są one dla obywateli odpowiednie i mogą mieć realny wpływ na ich życie.

Pięć misji zaproponowanych przez niezależnych ekspertów doradzających Komisji Europejskiej, to:

Pokonanie nowotworów: misja możliwa – do 2030 r. uratowanych miało by być ponad 3 miliony ludzi, żyjących dłużej i lepiej. Cel osiągnięty ma być poprzez lepsze rozumienie nowotworów, poprawę profilaktyki, diagnozowania i leczenia, polepszenie jakości życia wszystkich osób zagrażonych rakiem, oraz zapewnienie równego dostępu do powyższego w całej Europie.

Przyspieszenie przejścia do Europy przygotowanej i odpornej na zmiany klimatu – do 2030 r. należy przygotować Europę do radzenia sobie z zaburzeniami klimatu; przyspieszyć przejście do zdrowej i dostatniej przyszłości w bezpiecznych granicach planet; oraz skalować rozwiązania w zakresie odporności, które powodują transformacje społeczne.

Regeneracja oceanów i wód – do 2030 r .: oczyszczanie wód morskich i słodkich, przywracanie zdegradowanych ekosystemów i siedlisk, dekarbonizacja „niebieskiej gospodarki” w celu zrównoważonego wykorzystania niezbędnych towarów i usług.

100 miast neutralnych dla klimatu do 2030 r. – przez obywateli i dla obywateli. Wspieranie i promocja 100 europejskich miast w ich transformacji systemowej w kierunku neutralności klimatycznej do 2030 r. i przemiana tych miast w ośrodki eksperymentów i innowacji.

Troska o glebę to troska o życie – do 2030 r. co najmniej 75% wszystkich gleb w UE ma być zdrowych i być w stanie zapewnić niezbędne usługi w zakresie zdrowej żywności, ludzi, przyrody i klimatu.

– Misje będą miały kluczowe znaczenie dla przekształcenia Europy w bardziej zielony, zdrowszy i bardziej odporny kontynent dla wszystkich. Od września ubiegłego roku pięć zarządów misji ściśle współpracuje z obywatelami w celu kształtowania tych ambitnych celów. Z niecierpliwością czekam na opinie Europejczyków na temat tych propozycji, aby upewnić się, że spełniają one ich oczekiwania – powiedziała unijna komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży Mariya Gabriel.

Latem odbędzie się szereg wirtualnych wydarzeń angażujących obywateli, aby poznać priorytety Europejczyków i zbierać ich pomysły. Zapewni to dostosowanie proponowanych misji do potrzeb obywateli.

Rady misji przekażą Komisji ostateczne zalecenia podczas Europejskich Dni Badań i Innowacji (22-24 września 2020 r.). Komisja ogłosi cele misji pod koniec 2020 r. Realizacja rozpocznie się w 2021 r. w ramach programu Horyzont Europa, kolejnego unijnego programu badań i innowacji.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.