EURATOM
Euratom to program w zakresie działań badawczych i szkoleniowych związanych z rozszczepieniem jądrowym i ochroną przed promieniowaniem. Główne zagadnienia w ramach programu to poprawa bezpieczeństwa technologii atomowych, bezpieczeństwa energii jądrowej, ochrona przed promieniowaniem oraz odejście, w dłuższej perspektywie czasowej, od wykorzystania węgla jako źródła energii. Budżet programu wynosi 1 603 329 mln euro a czas jego trwania obejmuje lata 2014-2018.
Program dzieli się na 2 obszary, obsługiwane w Polsce przez 2 różne punkty kontaktowe:
Euratom Fission
Zagadnienia dotyczące rozszczepienia jądra atomowego i ochrony przed promieniowaniem radioaktywnym oraz jego wykorzystanie w medycynie to obszar, na temat którego informacji udzielają eksperci Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE. Można się z nimi skontaktować mailowo: Euratom_Fission@kpk.gov.pl
W naszych pracach wspierają nas specjaliści z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku, na podstawie umowy partnerskiej, z dnia 08.01.2016 r.
Euratom Fusion
Badania nad fuzją jądrową w celu wykorzystania plazmy w energetyce to zagadnienia, które pozwolą na przejście od badań czysto teoretycznych, do badań związanych z projektowaniem, budowaniem i wykorzystywaniem takich instalacji jak ITER. Pozwoli to na poczynienie postępów w zakresie wykorzystania fuzji do produkcji energii elektrycznej. Informacji w tym zakresie udziela Krajowy Punkt Kontaktowy IFPiLM. Zapraszamy do kontaktu!