Równość płci w programie Horyzont 2020
Polityka w zakresie równości płci w programie Horyzont 2020 zakłada:
- Wspieranie równości płci w zespołach badawczych, w celu zmniejszenie przepaści pomiędzy liczbą kobiet i mężczyzn w tych zespołach.
- Zapewnienie równowagi reprezentacji płci na szczeblu decyzyjnym, a także osiągnięcie pułapu 40% uczestnictwa kobiet w panelach i grupach dyskusyjnych oraz 50% w grupach doradczych.
- Integracja kwestii równości płci w badaniach i innowacjach, co pozwoli na zwiększenie jakości badań, wzmocni społeczny wymiar wytworzonej wiedzy, technologii i innowacji.
W wielu tematach w programie pracy wnioskodawcy proszeni są o wzięcie pod uwagę różnic w zachowaniu kobiet i mężczyzn. Dodatkowo, beneficjenci muszą założyć w swoich wnioskach, że będą wspierać równowagę płci na poziomie każdego zespołu badawczo-rozwojowego, a także na poziomie zespołu zarządzającego nim.
Program Pracy Science with and for Society finansuje inicjatywy, które wspierają strategię równości. Przede wszystkim pomoc skierowana jest do organizacji badawczych (Research Performing Organisations) i organizacji finansujących badania (Research Funding Organisations) w celu:
- usunięcia barier powodujących dyskryminację kobiet, zwłaszcza w zakresie karier zawodowych w sektorze badawczym
- wprowadzenia kwestii równowagi płci do prowadzonych badań.
Finansowanie przewidziane jest również dla projektów, których celem jest stworzenie wspólnych ram oceny krajowych inicjatyw w zakresie promowania równości płci w badaniach. Specjalna kampania ma zachęcić kobiety do zostania naukowcem. Projekty te będą miały za zadanie analizę wpływu równości płci w zespołach badawczych na ich innowacyjność.
Działania te skierowane będą do badaczy i innowatorów, organizacji badawczych, szkół i uczelni, muzeów, obywateli, stowarzyszeń, mediów, władz regionalnych i lokalnych i innych organizacji.
Więcej na stronie programu Horyzont 2020.