Pierwsza regionalna konferencja dla krajów Europy Centralnej i Wschodniej (CEE) dotycząca Inicjatywy Leków Innowacyjnych (IMI): „IMI CEE Conference: Industry Meets Academia” odbędzie się 30 kwietnia br. w Pradze. Organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie Innowacyjnego Przemysłu Farmaceutycznego w Czechach (AIFP). Partnerami tego wydarzenia w Polsce są INFARMA oraz KPK PB UE.
Celem konferencji w Pradze jest przybliżenie programu IMI w krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W szczególności to wyjątkowa okazja do poznania realizatorów i ich projektów, zarówno z perspektywy dużego przemysłu, jak naukowców i badaczy. Do tej pory (po 11 konkursach 2007-2013) zarówno udział partnerów z krajów CEE, jak i wykorzystanie dostępnych środków finansowych są znikome. Co warto wiedzieć, w ramach projektów realizowanych w IMI powstaje znacznie więcej publikacji naukowych niż w 7. Programie Ramowym.
Podczas konferencji odbędą się prelekcje i warsztaty, które pozwolą m.in. zdobyć wiedzę na temat możliwości, jakie daje program oraz dowiedzieć się, jak skutecznie składać wnioski do udziału w konkursach ogłaszanych przez IMI.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona.
Zachęcamy zatem do zapoznania się ze szczegółowym programem oraz do rejestracji on-line.
Innovative Medicine Initiative (IMI) to program badawczy w obszarze biomedycznym, działający na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego zawartego pomiędzy Komisją Europejską a przemysłem farmaceutycznym, reprezentowanym przez Europejską Federację Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych EFPIA. W ramach programu realizowane są na zasadach konkursowych tematy proponowane przez EFPIA (przynajmniej 2 firmy). Aplikujące konsorcjum badawcze, proponujące odpowiedź na sformułowany przez firmy farmaceutyczne problem, składać się może z: zespołów akademickich i instytutów badawczych, organizacji pacjentów, szpitali, organizacji pozarządowych, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw oraz innych organizacji (publicznych i prywatnych), które mają osobowość prawną. Poza dużym przemysłem (powyżej 500 mln euro rocznego obrotu) udział partnerów konsorcjum badawczego jest finansowany jak w H2020 (RIA – Research and Innovation Action – 100%) mogą tworzyć konsorcja współpracujące z wiodącymi firmami z branży farmaceutycznej w ramach nowatorskich projektów badawczych w zakresie biomedycyny.