Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Polacy w międzynarodowych badaniach nad humanistyką cyfrową

  • Opublikowano: 16 listopada 2015
  • Autor: redakcja

Działające w naszym kraju konsorcjum humanistyki cyfrowej DARIAH-PL zostało przyjęte do europejskiej infrastruktury badawczej DARIAH-ERIC. Dla polskich badaczy oznacza to dostęp do europejskich badań i nowoczesnej infrastruktury.

Decyzja została podjęta na Zgromadzeniu Ogólnym DARIAH-ERIC w Berlinie. Procedury przyjęcia konsorcjum do europejskiej sieci rozpoczęła się w czerwcu 2015 r.

DARIAH-PL to największe w historii polskiej humanistyki konsorcjum naukowe. To również drugie obok niemieckiego, największe tego typu porozumienie w Europie. Naukowcy z 18 uczelni, bibliotek oraz instytutów naukowych w swoich badaniach wykorzystują cyfrowe technologie i narzędzia. Koordynatorem działań konsorcjum jest Uniwersytet Warszawski.

DARIAH-ERIC, sieć europejska, składa się obecnie z piętnastu państw-założycieli. W skład konsorcjów poszczególnych krajów weszły najbardziej liczące się instytucje europejskie. Krajem-gospodarzem jest Francja. Decyzja Zgromadzenia Ogólnego oznacza włączenie się polskich badaczy w badania międzynarodowe oraz możliwość skorzystania z doświadczeń i technik innych państw.

Źródło: MNiSW.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.