Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE jest współorganizatorem konferencji „Instytucjonalne wspieranie zespołów badawczych”. Celem konferencji jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób polska nauka może znacząco zaistnieć na europejskim i międzynarodowym rynku badań.
Spotkanie adresowane jest do osób odpowiedzialnych na uczelniach, w instytucjach badawczych i przedsiębiorstwach za wspieranie badaczy i projektów badawczych. W czasie konferencji przedstawiciele uczelni zrzeszonych w „Konsorcjum uczelni wyższych” podzielą się doświadczeniami zebranymi, w trakcie wspólnej realizacji trzech projektów, związanych z problematyką zarządzania projektami badawczymi.
Doświadczenia uczelni wskazują przede wszystkim na potrzebę wzmocnienia zespołów badawczych przez profesjonalnych administratorów projektów badawczych. Znaczący wzrost ilości projektów badawczych może nastąpić, z jednej strony, poprzez udzielenie wsparcia badaczom i zespołom badawczym przez instytucję, a z drugiej – dzięki odciążeniu zespołów badawczych od spraw o charakterze administracyjnym, poprzez włączenie do nich administratorów projektów. Środowisko akademickie oraz instytucje naukowo-badawcze i przedsiębiorstwa, zainteresowane realizacją projektów badawczych, powinny też zwrócić większą uwagę na rolę i znaczenie kompetentnych administratorów projektów przy definiowaniu strategii badawczej.
Uczelnie tworzące „Konsorcjum” planują uruchomienie w roku akademickim 2016/2017 studiów, przygotowujących profesjonalnych administratorów projektów badawczych. Pierwsi absolwenci tych studiów będą na przełomie roku 2018/2019. Według oceny „Konsorcjum” pilną sprawą jest uruchomienie szkoleń, które w pierwszym okresie obejmą co najmniej 2000 osób zainteresowanych rozwojem kompetencji „profesjonalnego administratora projektów badawczych”.
Konferencja “Instytucjonalne wspieranie zespołów badawczych” odbędzie się 4 marca 2016 r.
Miejsce: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
ul. Rakowicka 27, Budynek Główny, Aula.
Organizatorami są:
- Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
- Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN – Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE
- International Project Management Association Polska (IPMA Polska)
- Stowarzyszenie „Edukacja dla Przedsiębiorczości”
- uczelnie partnerskie
Wydarzenie patronatem objęły:
- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
- Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
- Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Zgłoszenia przyjmowane są do 19 lutego 2016 r.,
Więcej informacji oraz formularz rejestracji udziału znajdują się na stronie internetowej Konferencji.
Organizatorzy przewidują możliwość skierowania do prelegentów pytań i zagadnień, które zawiązane są z programami kształcenia administratorów projektów badawczych. Pytania można nadsyłać na adres: bszymanska@edp.org.pl do 19 lutego 2016 r.