Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o innowacyjności. Dzięki niej firmy mogą liczyć na ulgi na działalność badawczo-rozwojową, a naukowcy na większe zyski z komercjalizacji wynalazków.
Rządowy projekt nowelizacji niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej, przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), wprowadza system instrumentów premiujących i zachęcających do podejmowania działalności innowacyjnej.
Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin podkreśla, że ustawa o innowacyjności buduje “pomost ponad doliną śmierci”, która rozciąga się między światem nauki a gospodarki. “Po raz pierwszy polscy przedsiębiorcy mają realne ulgi; wysokie, realne zachęty do tego, aby współpracować ze światem nauki. Naukowcy z kolei mają warunki, by czerpać korzyści z komercjalizacji swoich badań, ale także by z tych badań uczynić pewien element swojej kariery zawodowej” – mówi minister nauki.
Zdaniem dr. inż. Zygmunta Krasińskiego, Dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE, nowe przepisy były bardzo potrzebne i stawiają polskie instytucje, w szczególności małe i średnie przedsiębiorstwa, na lepszej pozycji konkurencyjnej w aplikowaniu o projekty w ramach Horyzontu 2020 – największego w historii Programu Ramowego Badań i Innowacji. Dyrektor Krasiński zwraca uwagę, że koszty działalności badawczo-rozwojowej w przypadku ekspansji międzynarodowej są bardzo wysokie. Dzięki nowej ustawie firmy mogą liczyć na szerokie ulgi na działalność badawczo-rozwojową, a naukowcy na większe zyski z komercjalizacji wynalazków.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, ale część przepisów – m.in. dotyczących ulg podatkowych – obowiązywać będzie od 1 stycznia 2017 r.
Więcej w serwisie Nauka w Polsce.