Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Gościliśmy delegację Gruzji

  • Opublikowano: 26 maja 2017
  • Autor: redakcja

Uczestniczenie w Programie Horyzont 2020 było głównym tematem spotkania delegacji Gruzji z przedstawicielami Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.

Celem wizyty delegacji Gruzji w Polsce było nawiązanie bezpośrednich kontaktów przedstawicieli gruzińskich instytucji odpowiedzialnych za rozwój naukowy i technologiczny z ich polskimi odpowiednikami oraz z sektorem prywatnym. Spotkanie w Krajowym Punkcie Kontaktowym PB UE poświęcone było omówieniu polskich doświadczeń z uczestnictwa w programach ramowych UE, w tym szczególnie w obecnie trwającym programie Horyzont 2020; wymienieniu dobrych praktyk oraz omówieniu zaangażowania Gruzji w inicjatyw UE, w których uczestniczy KPK PB UE, a które mają na celu poszerzenie uczestnictwa krajów w Horyzoncie 2020. Takimi inicjatywami są m.in.  Spreading Excellence and Widening Participation oraz projekt NCP Wide.Net.

Gruzja jest państwem stowarzyszonym z Programem Ramowym Horyzont 2020. Oznacza to zatem, że gruzińskie podmioty z sektora B+R+I mogą ubiegać się o granty programu. Mogą być pełnoprawnymi członkami konsorcjów projektowych, także tych z udziałem polskich instytucji i przedsiębiorstw – podkreśla Katarzyna Walczyk-Matuszyk, zastępca dyrektora KPK PB UE.

W spotkaniu w Krajowym Punkcie Kontaktowym PB UE uczestniczyli:

  • Nino Gachechiladze, zastępca naczelnika Wydziału Zarządzania Grantami i Programami, Shota Rustaveli National Science Foundation;
  • David Chechelashvili, specjalista ds. marketingu i rozwoju biznesu w Biurze Komercjalizacji na Państwowym Uniwersytecie Ilii w Tbilisi;
  • Salome Khachiauri, koordynator ds. własności Intelektualnej, Gruzińskiej Agencji ds. Innowacji i Technologii;
  • Nemo Jalaghonia, przedstawiciel prywatnego start-upu.

Badacze i innowatorzy z Gruzji  od końca kwietnia 2016 mogą uczestniczyć w  Programie Ramowym UE na rzecz badań i innowacji Horyzont 2020 na takich samych warunkach, jak naukowcy z państw członkowskich UE i innych krajów stowarzyszonych.

Umowa stowarzyszeniowa Gruzji z programem Horyzont 2020 została podpisana przez Carlosa Moedasa, europejskiego komisarza ds. Badań, Nauki i Innowacji oraz Tamara Sanikidze, gruzińskiego Ministra Edukacji i Nauki.

Zawarta umowa umożliwia Gruzji ściślejszą współpracę z UE w dziedzinie badań i innowacji. Umowa ta jest wyrazem zaangażowania Unii Europejskiej na rzecz rozwoju zdolności naukowych i innowacji swoich partnerów stowarzyszonych. Jest to również kolejny krok w kierunku otwarcia się na badaczy i innowatorów spoza Unii.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.