Strategia na Horyzont 2020 to inicjatywa Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE we współpracy z Regionalnymi Punktami Kontaktowymi oraz środowiskami akademickim i przemysłowym. Celem tej inicjatywy jest optymalne wykorzystanie możliwości, jakie oferują konkursy w ostatnich latach Programu Ramowego Horyzont 2020 oraz strategiczne przygotowanie do programu Horyzont Europa.
W 2017 roku, kiedy rozpoczynała się Strategia na Horyzont, przekroczyliśmy półmetek Horyzontu 2020. Do wykorzystania w ciągu ostatnich trzech lat programu było ok. 30 mld euro. Przed polskimi instytucjami pojawiły się nowe szanse związane również z dobrą koniunkturą na inwestycje w badania i rozwój oraz możliwości, jakie dawały konkursy. Systemowe działania to szansa na osiągnięcie celów postawionych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Temu miała służyć Strategia na Horyzont 2020.
W odpowiedzi na zainteresowanie środowiska, elementem Strategii były organizowane we współpracy z kierownictwem polskich instytucji spotkania, poświęcone mobilizacji na rzecz zwiększenia udziału polskich uczelni i przemysłu w Horyzoncie 2020, z uwzględnieniem nowych zasad wynagradzania. W szczególności skupiliśmy się na strategii udziału instytucji w ramach grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) oraz Działań Marii Skłodowskiej-Curie, a także dedykowanych konkursach w obszarze Spreading excellence and widening participation (Teaming, Twinning, Katedry ERA) oraz strategii podejmowania ważnych ról w projektach współpracy międzynarodowej. Spotkania były organizowane we współpracy z Siecią KPK.
W ramach Strategii na Horyzont – Polskie Uczelnie odbyły się następujące spotkania:
Ponadto przedstawialiśmy stanowisko polskich ekspertów i wstępny zarys 9. Programu Ramowego UE – Horyzont Europa – w przyszłej perspektywie finansowej 2021-2028. To był dobry czas na zapoznawanie się z nowymi możliwościami, jakie przyniesie kolejny Program Ramowy UE i wpisanie odpowiednich działań w strategie rozwoju uczelni, instytutów i firm na kolejne lata.