Polskie firmy i instytucje, działające w obszarze gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), prezentowały swoje osiągnięcia zagranicznym partnerom i wymieniały doświadczenia w realizowaniu projektów w programie Horyzont 2020 podczas dwudniowej wizyty studyjnej w Brukseli w dniach 18-19 kwietnia 2018 r. pod hasłem 3Revolution: Reduce – Reuse – Recover.
W wydarzeniu wzięło udział około 30 przedsiębiorstw. Spotkanie było okazją do przedstawienia założeń europejskiej polityki w zakresie badań i innowacji w obszarze GOZ oraz możliwości, jakie stwarza program Horyzont 2020 dla realizacji innowacyjnych przedsięwzięć wspierających wdrożenie GOZ.
Integralną częścią spotkania była sesja poświęcona zaprezentowaniu potencjału innowacyjnego polskich firm i jednostek badawczych, osiągnięć i ciekawych propozycji projektowych w obszarze GOZ oraz nawiązanie kontaktów z przedstawicielami europejskich instytucji i projektów B+R. W czasie wydarzenia odbyło się również spotkanie brokerskie z przedstawicielami belgijskich jednostek aktywnych w sektorze GOZ.
Uczestnicy wizyty studyjnej odwiedzili start-up PermaFungi, który hoduje grzyby i cykorię na bazie fusów z kawy BIO, przywożonych rowerami z kawiarni. Start-up jest przykładem przedsięwzięcia, które działa w oparciu o założenia GOZ.
Wizytę studyjną zorganizował Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE we współpracy ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy UE w Brukseli oraz Ambasadą RP w Brukseli.
Wydarzenie zostało objęte patronatami: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.
Partnerem strategicznym oraz sponsorem strategicznym wydarzenia był KGHM Polska Miedź S.A.
Partnerami merytorycznymi: Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowy Klaster Kluczowy oraz Biuro Promocji Nauki „PolSCA” PAN.
Głównym celem spotkania było zwiększenie udziału polskich podmiotów, aktywnych w obszarze GOZ, w europejskim programie badań i innowacji Horyzont 2020 i kluczowych europejskich inicjatywach tematycznych.
Organizatorom zależy, aby spotkanie przyczyniło się do podniesienia świadomości korzyści, jakie wynikają z włączania się w programy współpracy międzynarodowej oraz w proces podejmowania kluczowych decyzji na poziomie europejskim, ze szczególnym uwzględnieniem roli grup eksperckich, europejskich partnerstw publiczno-prywatnych i ciał doradczych.
Wizyta studyjna 3Revolution: Reduce – Reuse – Recover to piąta z serii wizyt studyjnych, organizowanych w Brukseli przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE. Ich wspólnym celem jest zwiększenie szans na uczestnictwo polskich firm w europejskich inicjatywach i projektach badawczo-rozwojowych i innowacyjnych. Poprzednie wydarzenia dotyczyły sektorów: energetycznego, chemicznego, sektora ICT w temacie Big Data oraz sektora biogospodarki.