24 września 2018 r. Krajowy Punt Kontaktowy Programów Badawczych UE i organizacja Pracodawcy RP podpisali porozumienie o współpracy w obszarze Horyzont 2020. Uroczystość miała miejsce podczas seminarium pt. Breakfast Briefing on Horizon Europe – new perspecitves after 2020. Porozumienie ma stać się początkiem kampanii informacyjnej o możliwościach finansowania działalności badawczo-rozwojowej, jakie oferuje przedsiębiorcom program Horyzont 2020.
Oficjalną część spotkania otworzył prezydent najstarszej i największej organizacji pracodawców w Polsce dr Andrzej Malinowski. Mówił o obawach przedsiębiorców przed ryzykiem, jakie niesie ze sobą innowacja. Ale podkreślił też, że w światowym rankingu liczą się tylko ci, którzy dysponują nowoczesnymi technologiami. – Innowacyjność jednak kosztuje, dlatego powstał Horyzont 2020. Podpisane dziś porozumienie pozwoli lepiej wykorzystać potencjał polskiej przedsiębiorczości – powiedział prezydent Malinowski. – Wspólne działania z KPK wpisują się w misję organizacji, którą kieruję – dodał.
Drugi z sygnatariuszy porozumienia, dyrektor Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN prof. Tadeusz Burczyński zaznaczył, że Instytut od 20 lat pełni rolę Krajowego Punktu Kontaktowego ds. programów badawczych UE, a od 2014 roku – do Horyzontu 2020. Instytut prowadzi badania naukowe, również w ramach projektów europejskich. – Mam nadzieję, że porozumienie pozwoli uaktywnić działalność polskich firm w projektach europejskich i przyczyni się do wzrostu zainteresowania, a co za tym idzie – do większego wykorzystania środków europejskich przez Polskę – powiedział prof. Burczyński.

W imieniu Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE podpis pod dokumentem złożył także dyrektor KPK dr inż. Zygmunt Krasiński, który następnie zapoznał zgromadzonych z dotychczasowymi osiągnięciami polskich podmiotów w projektach Horyzontu 2020. – Obserwujemy bardzo dużą mobilizację środowiska w zakresie H2020. Naszym celem jest 2-3-krotne zwiększenie uczestnictwa Polski w Programach Ramowych UE – powiedział dyr. Krasiński.
W dalszej części spotkania zastępca dyrektora KPK PB UE Katarzyna Walczyk-Matuszyk zarysowała nowe wyzwania, jakim ma odpowiadać kolejny po H2020 program ramowy w zakresie badań i innowacji. Dyrektor Walczyk-Matuszyk mówiła o konieczności otwarcia się na współpracę międzynarodową, również ze Wschodem, i o synergii Horyzontu 2020 z innymi programami europejskimi. Podkreśliła też – w kontekście podpisanego porozumienia – jak ważne jest, by polskie przedsiębiorstwa włączały się w różne ciała europejskie, np. platformy technologiczne. Ciała te bowiem lobbują w Brukseli za obszarami, które powinny być objęte finansowaniem. – Liczymy na współpracę w kontekście wpływania na kształt przyszłego programu Horyzont Europa – mówiła wicedyrektor KPK.
W następnej kolejności ekspert KPK w obszarze Innowacje w MŚP Łukasz Dyba przedstawił możliwości wsparcia dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, jakie są w programie Horyzont 2020, a dr Magdalena Głogowska opowiedziała o współpracy nauki z biznesem na przykładach firm, które odniosły sukces w H2020. Uczestnicy spotkania usłyszeli też historię udziału w programach ramowych UE opowiedzianą z perspektywy wielokrotnego beneficjenta, jakim jest firma Orange Labs Poland.