Polska otrzymała 358,48 mln euro dofinansowania z Programu Ramowego Badań i Innowacji Horyzont 2020. Tym samym odnotowała wskaźnik sukcesu na poziomie 13,87% w odniesieniu do przyjętych do finansowania wniosków projektowych oraz 9,86% w odniesieniu do przyznanego finansowania. Skrócony raport podsumowujący udział polskiego uczestnictwa w programie Horyzont 2020 po 576 konkursach przygotował Zespół Analiz i Statystyk KPK PB UE. Analiza dotyczy konkursów ocenionych przez KE w zakresie złożonych wniosków i podpisanych umów grantowych na realizację projektów przed 27 sierpnia 2018 r.
KE rozdysponowała już 37 mld 107 mln mln euro z ponad 77 mld budżetu H2020. Z całości wydatkowanej dotychczas kwoty zdobyliśmy 1,05 %. Jesteśmy liderem w Europie Środkowo-Wschodniej, ale nadal daleko nam do europejskiej czołówki – Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii.
Najwięcej polskich uczestnictw znajdziemy w projektach realizowanych w ramach Działań Marii Skłodowskiej-Curie, technologii informacyjnych i komunikacyjnych, energii, infrastruktur badawczych, transportu czy bezpieczeństwa żywnościowego.
Najczęściej o środki Horyzontu 2020 aplikują w kolejności polskie: uczelnie, przemysł (przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa – MŚP), instytuty badawcze i naukowe oraz administracja publiczna i samorządowa. Najwięcej środków (prawie 105 mln euro) pozyskały uczelnie – liderem jest Uniwersytet Warszawski (prawie 20 mln euro). Jednak pierwsze miejsce w rankingu polskich beneficjentów H2020 należy do Fundingbox Accelarator (ponad 30 mln euro). Na trzecim miejscu jest Instytut Chemii Bioorganicznej PAN z prawie 18 mln euro uzyskanego dofinansowania.
W ujęciu regionalnym, zarówno w kontekście liczby uczestnictw w projektach, jak i pozyskanego dofinansowania, na pierwszym miejscu plasuje się województwo mazowieckie, pozyskując prawie 50% zdobytych funduszy. Na dalszych pozycjach są województwa: małopolskie, wielkopolskie, pomorskie, dolnośląskie, śląskie, lubelskie i łódzkie.
Zapraszamy do lektury raportu.