Samurai Labs, pierwsze w Polsce laboratorium sztucznej inteligencji walczące z cyberprzemocą, otrzymało grant z programu Horyzont 2020 w ramach I Fazy Instrumentu MŚP. W tej rundzie konkursu spośród 2822 złożonych wniosków, dofinansowanie uzyskały jedynie 274 projekty, z czego zaledwie trzy z Polski.
Polskie projekty, które zakwalifikowały się do finansowania wśród wniosków złożonych do 13 lutego 2019 r. to:
- CLS – Technologia wykorzystująca dowolny standardowy mikroskop do korelacji obrazu. Projekt ten otrzymał najlepszą ocenę Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC) spośród trzech polskich projektów.
- FriendlyKnife – Jak pozbyć się plastikowych sztućców? Produkty biodegradowalne z odpadów piwa
- SamurAI – projekt dotyczący wykrywania i redukcji przemocy w sieci.
Dofinansowanie każdego z projektów kwotą 50 tys. euro ma być spożytkowane na potwierdzenie gotowości modelu biznesowego do wejścia na rynek. Realizacja projektu otwiera firmom dostęp do kolejnego grantu w II Fazie Instrumentu MŚP o wartości 2,5 mln euro.
Łączna kwota przyznana w tej rundzie I Fazy Instrumentu MŚP przez Komisję Europejską na innowacje to 13,7 miliona euro. Większość firm wybranych do finansowania działa w obszarze technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT), zdrowia i inżynierii. Najwięcej podmiotów ma siedzibę w Hiszpanii (46), Szwajcarii (23) i Francji (22).
Wśród beneficjentów programu znalazły się takie projekty jak: pierwszy na świecie składany fotelik samochodowy, satelitarny system monitorowania pożarów, szybki test przesiewowy na raka piersi, inteligentna ładowarka do urządzeń mobilnych, modelowanie zasobów 4D dla dronów oraz system SamurAI, którego zadaniem jest wykrywanie i obniżanie przemocy w sieci. – Wniosek Samurai Labs otrzymał dofinansowanie z uwagi na swoją innowacyjność i przełomowe podejście, umożliwiające rozwiązanie realnego i niezwykle istotnego problemu społecznego – mówi Magda Zawadzka z firmy CRIDO, doradzającej przy pozyskaniu grantu.
Problem przemocy w sieci jest niezwykle istotny, ponieważ może dotknąć każdego. W szczególności zaś narażone są dzieci i młodzież. – Opracowywany prototyp poddajemy licznym i bardzo rygorystycznym testom, wykorzystując rzeczywiste dane pochodzące z forów internetowych oraz mediów społecznościowych. W ten sposób uczymy się, jaki kształt powinno przybrać docelowe rozwiązanie. Naszym celem jest fundamentalna zmiana w podejściu do ochrony – zatrzymanie przemocy zamiast reagowania po fakcie. Tworzymy pierwszego na świecie internetowego Samuraja, który będzie czuwał nad bezpieczeństwem dzieci – tłumaczy Michał Wroczyński, CEO Samurai Labs. Proponowana przez Polaków koncepcja jest unikalna w skali światowej. Szef Facebooka, Mark Zuckerberg szacuje, że na skuteczne narzędzie wykrywające przemoc online potrzeba przynajmniej 5-10 lat.
Obecnie substytutem mającym realizować to zadanie jest armia moderatorów zatrudnionych przez technologicznego giganta. – W każdej minucie, na samym tylko Facebooku pojawia się pół miliona komentarzy. To skala daleko wykraczająca poza możliwości ludzkich moderatorów. Tylko rozwiązanie oparte o sztuczną inteligencję będzie mogło poradzić sobie z taką ilość informacji. Nasze rozwiązanie pozwala na natychmiastową i automatyczną reakcję, co jest kluczowe dla obniżenia przemocy – działając od razu, zapobiegamy jej eskalacji – podsumowuje Gniewosz Leliwa, dyrektor ds. badań nad sztuczną inteligencją w Samurai Labs. Rozwiązanie tworzone przez Polaków skutecznie łączy najnowsze osiągnięcia z dziedziny uczenia maszynowego z wnioskowaniem na podstawie wiedzy eksperckiej, co stanowi tzw. trzecią falę sztucznej inteligencji wg klasyfikacji DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). Dzięki temu innowacyjnemu podejściu, osiągnięcia prototypu Samurai pozostawiają daleko w tyle amerykańskich potentatów pracujących nad podobnymi rozwiązaniami.
(Źródło: Najnowsze-wiadomosci.eu)