Zespół EURAXESS w KPK PB UE przekazuje Państwu kilka informacji przydatnych na etapie aplikowania o europejskie wyróżnienie HR oraz na etapie oceny 2 lata po otrzymaniu wyróżnienia.
Komisja Europejska na swoich stronach przypomina, że aplikowanie o wyróżnienie HR jest kwestią dobrowolną – instytucje same decydują się na wdrażanie zasad Karty i Kodeksu. Proces ten wiąże się z długofalowym zobowiązaniem i zaangażowaniem instytucji, na każdym jej szczeblu, oraz z cykliczną oceną postępów i jakości podejmowanych działań przez KE i zagranicznych ekspertów.
E-tool – narzędzie do obsługi procesu HR na portalu EURAXESS
- aplikowanie o wyróżnienie oraz dalsza obsługa całego procesu HR odbywa się wyłącznie za pomocą tego narzędzia;
- aby wysłać do Komisji Europejskiej deklarację poparcia dla zasad Karty i Kodeksu, należy najpierw założyć konto instytucji na portalu EURAXESS lub skorzystać z istniejącego konta (wiele instytucji posiada takie konto w celu publikowania ofert pracy);
- instytucja powinna wyznaczyć jedną osobę do kontaktu w sprawie procesu HR i ta osoba powinna uzyskać w systemie funkcję „HRS4R Organisation Admin” (HRS4R oznacza Human Resources Strategy for Researchers);
- instytucje, które uzyskały wyróżnienie na starych zasadach, nie korzystając jeszcze z e-tool, powinny przed pierwszą oceną (Intermin assessment) również uzyskać dostęp do narzędzia i uzupełnić w nim wymagane informacje – załączyć wcześniej wysłany do KE list poparcia i uzupełnić formularze na podstawie wcześniej przygotowanych gap analysis, action plan oraz zasady otwartych, przejrzystych i opartych na kwalifikacjach procesów rekrutacji naukowców (OTM-R – Open, Transparent and Merit-based Recruitment);
- instytucje aktualnie starające się o wyróżnienie HR również muszą opracować zasady otwartych, przejrzystych procesów rekrutacji naukowców tzw. OTM-R;
- polecamy wskazówki korzystania z e-tool przygotowane przez Komisję Europejską.
Informacje na stronach instytucji
Przypominamy również, że logo HR Excellence in Research oraz informacje o europejskiej strategii HRS4R wraz z dokumentami instytucjonalnymi przygotowanymi na etapie ubiegania się o wyróżnienie HR oraz na dalszych etapach oceny muszą zostać zamieszczone na stronach internetowych instytucji w łatwo dostępnym miejscu, przede wszystkim w j. angielskim (wymóg sprawdzany przez ekspertów zagranicznych), ale i polskim (jako dobra praktyka, dla osób, które nie znają j. ang.). Dokumenty, które powinny znaleźć się na stronach obejmują: strategię HRS4R instytucji, plan działań naprawczych (action plan), a także opracowane zasady OTM-R.
Polecamy zapoznanie się z formularzami dla ekspertów oceniających aplikacje w procesie HR, aby zobaczyć, co eksperci biorą pod uwagę (HRS4R Templates for assessors).
Szczegółowe informacje dot. procesu HR dostępne są na stronach EURAXESS Komisji Europejskiej. Jeśli po przeczytaniu tych informacji nadal mają Państwo pytania, należy je kierować do: RTD-CHARTER@ec.europa.eu (należy zawsze podać pełną nazwę instytucji, kraj oraz ewentualnie nr sprawy, jeśli został już nadany)
Grupa dyskusyjna dla wyróżnionych instytucji w Polsce
Zespół EURAXESS Polska prowadzi zamkniętą grupę dyskusyjną dla polskich instytucji posiadających wyróżnienie HR Excellence in Research. Grupa służy wymianie informacji i dobrych praktyk związanych z wdrażaniem zasad Karty i Kodeksu. Aby dołączyć do grupy, należy wysłać e-mail do: monika.zaremba@kpk.gov.pl.
Przydatne linki:
- Informacje o europejskiej strategii Human Resources Strategy for Researchers (HRS4R)
- Lista wyróżnionych polskich instytucji
- Europejska Karta Naukowca i Kodeks Postępowania przy Rekrutacji Naukowców
- Informacje o HRS4R na stronach EURAXESS Polska