138 naukowców odebrało Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego podczas Gali Nauki Polskiej, która odbyła się 19 lutego 2020 r. w Toruniu. Wydarzenie było najważniejszą częścią obchodów Dnia Nauki Polskiej – nowego święta państwowego w Polsce.
– Dzień Nauki Polskiej to wyjątkowa okazja, aby wyrazić najwyższe uznanie dla dokonań pokoleń naszych naukowców, badaczy i odkrywców – tych, którzy konsekwentnie, z niezachwianą odwagą, niestrudzoną pasją i talentem na miarę geniuszu – szukali we wszystkim prawdy. I czynili to niezależnie od osądu ogółu, ale zawsze – dla wspólnego dobra. Dla dobra ich społeczności i narodu, a zarazem dla dobra całej ludzkości – mówił podczas uroczystości wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Podczas uroczystości w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki wręczono Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 5 kategoriach: za całokształt dorobku, znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, w zakresie działalności dydaktycznej, działalności wdrożeniowej i działalności organizacyjnej.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego podjął decyzję o przyznaniu 88 nagród: 75 indywidualnych i 13 zespołowych. Do szkół wyższych trafiły 54 nagrody, 10 do instytutów PAN, 13 zdobyli reprezentanci Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 10 członkowie Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, a jedną prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Łącznie minister nauki nagrodził 138 naukowców – w tym przedstawicieli uczelni niepublicznych. Reprezentują oni SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny (2 osoby), Akademię WSB i Dolnośląską Szkołę Wyższą.
Pełna lista laureatów Nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dostępna jest na stronie MNiSW.
W trakcie uroczystości poznaliśmy również laureatów Nagród Prezesa Rady Ministrów – przyznawanych za wyróżnione rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz działalność naukową. Swoje wyróżnienia wręczył także Uniwersytet Mikołaja Kopernika.
Galę Nauki Polskiej objął honorowym patronatem prezydent RP Andrzej Duda.
Dzień Nauki Polskiej to nowe święto państwowe, które ma być wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców. Jako datę corocznych obchodów wyznaczono 19 lutego – dzień urodzin Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych zasług w dziedzinie astronomii.
W trakcie Gali w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki przez kilka godzin eksponowano egzemplarz księgi „De revolutionibus orbium coelestium” Mikołaja Kopernika, pochodzący z Biblioteki Księcia Albrechta Hohenzollerna, w oryginalnej oprawie z epoki.