Prawie 6000 odpowiedzi i 500 dokumentów nadesłali uczestnicy konsultacji społecznych dotyczących kształtowania tematów nowego konkursu EU Green Deal Call, które Komisja Europejska prowadziła on-line w okresie od 19 maja do 3 czerwca 2020 r.
Zaproszenie do składania wniosków EU Green Deal Call będzie dotyczyć 11 obszarów: 8 tematycznych, które odzwierciedlają kluczowe kierunki pracy w ramach Europejskiego Zielonego Ładu i 3 horyzontalne, tj. wzmocnienie wiedzy, wzmocnienie pozycji obywateli i współpraca międzynarodowa.
Czytaj także: Pomóż Komisji kształtować nowy konkurs poświęcony EU Green Deal
Europejski Zielony Ład ma na celu zmobilizowanie badań i innowacji do wspierania sprawiedliwej, zrównoważonej i nie wykluczającej nikogo transformacji społecznej w procesie odbudowy po pandemii koronawirusa. Głównym celem Europejskiego Zielonego Ładu jest uczynienie Europy neutralną dla klimatu do 2050 r.
Z przeprowadzonego przez Komisję badania wynika, że najistotniejszymi tematami konkursów Zielonego Ładu w programie Horyzont 2020 wydają się być: różnorodność biologiczna, energooszczędne budynki i trwałe chemikalia. Chociaż różnorodność biologiczna jest uważana za najpilniejszą to sam projekt treści konkursu został uznany za źle napisany, podobnie było w przypadku badań nad transformacją energetyczną w Afryce. Tematy zidentyfikowane w ankiecie jako neutralne lub mniej istotne obejmują m. in. zwalczanie ekstremalnych pożarów lasów, elektrolizer o mocy 100 MW czy cyfrową obserwację oceanów.
Następnie Komisja sformułuje ostateczne tematy konkursowe i otworzy nabór wniosków najprawdopodobniej w połowie września 2020 r. Planowany termin składania wniosków upłynie pod koniec stycznia 2021 r.
Więcej na temat wyników konsultacji na stronie Komisji Europejskiej.