W dniach 19 – 23 października 2020 r. prowadzimy wirtualną kampanię informacyjną pt. Jesień z EU Green Deal Call. Do udziału w niej zapraszamy wszystkich zainteresowanych dodatkowym konkursem w programie Horyzont 2020 – European Green Deal Call – którego budżet wynosi blisko 1 mld euro. Konkurs jest częścią Planu Inwestycyjnego Europejskiego Zielonego Ładu i wprowadzeniem do oferty konkursowej przyszłego programu ramowego Horyzont Europa.
Przez pięć kolejnych dni będziemy o godz. 9:00 publikować filmy, w których nasi eksperci szczegółowo omówią poszczególne tematy konkursowe. Po obejrzeniu nagrania, o godz. 10:00 zaprosimy Państwa do udziału w sesji Q&A, podczas której eksperci odpowiedzą na pytania dotyczące prezentowanego tematu. Spotkania z prelegentami będą się odbywać w aplikacji Webex.
Filmowe prezentacje naszych ekspertów będzie mógł obejrzeć każdy, ale udział w czacie będzie dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Zapraszamy!
Na początek przedstawimy Państwu tematy dwóch obszarów konkursowych – Klimat i Energia:
Dzień 1 – 19 października (poniedziałek) |
Pokój 1: KLIMAT | Moderator dr inż. Tomasz Mróz
Area 1: Increasing Climate Ambition: Cross sectoral challenges – dr Magdalena Głogowska
- LC-GD-1-1-2020: Preventing and fighting extreme wildfires with the integration and demonstration of innovative means
- LC-GD-1-2-2020: Towards Climate-Neutral and Socially Innovative Cities
- LC-GD-1-3-2020: Climate-resilient Innovation Packages for EU regions
Ta sesja jest poświęcona jest tematom związanym z działaniami na rzecz klimatu, w tym w szczególności zapobieganiu i walce z pożarami lasów oraz neutralności klimatycznej miast i regionów.
Pokój 2: ENERGIA | Moderator: Rafał Duczmal
Area 2: Clean, affordable and secure energy – dr Maria Śmietanka
- LC-GD-2-1-2020: Innovative land-based and offshore renewable energy technologies and their integration into the energy system
- LC-GD-2-2-2020: Develop and demonstrate a 100 MW electrolyser upscaling the link between renewables and commercial/industrial applications
- LC-GD-2-3-2020: Accelerating the green transition and energy access Partnership with Africa
Podczas sesji omówione zostaną tematy z obszaru czystej, dostępnej cenowo i bezpiecznej energii: energia odnawialna na ladzie i morzu, produkcja wodoru na dużą skalę, innowacje na rzecz wsparcia transformacji energetycznej Afryki.
Dzień 2 – 20 października (wtorek) |
Pokój 1: ENERGOOSZCZĘDNE BUDYNKI | Moderator: Rafał Duczmal
Area 4: Energy and resource efficient buildings – dr Maria Śmietanka
Sesja poświęcona jest tematowi budowy i renowacji w sposób energo- i zasobooszczędny oraz innowacjom w tej dziedzinie.
Pokój 2: TRANSPORT | Moderator: dr inż. Tomasz Mróz
Area 5: Sustainable and smart mobility – Zbigniew Turek
W ramach sesji zostaną przedstawione tematy z szeroko rozumianego sektora transportu: zielone porty i lotniska, efektywność energetyczna, paliwa odnawialne oraz redukcja emisji.
Dzień 3 – 21 października (środa) |
Pokój 1: GOSPODARKA O OBIEGU ZAMKNIĘTYM | Moderator: Rafał Duczmal
Area 3: Industry for a clean and circular economy – dr inż. Jarosław Piekarski
- LC-GD-3-1-2020: Closing the industrial carbon cycle to combat climate change – Industrial feasibility of catalytic routes for sustainable alternatives to fossil resources
- LC-GD-3-2-2020: Demonstration of systemic solutions for the territorial deployment of the circular economy
Sesja poświęcona gospodarce o obiegu zamkniętym w przemyśle. W trakcie sesji przedstawimy temat konkursowy związany z domykaniem przemysłowego obiegu węgla w walce ze zmianami klimatu oraz temat dotyczący wdrożenia klastrów terytorialnych gospodarki o obiegu zamkniętym.
Pokój 2: OD POLA DO STOŁU | Moderator: Bożena Podlaska
Area 6: Farm to Fork – dr inż. Tomasz Mróz
Podczas tej sesji przedstawimy tematy konkursowe związane z realizacja strategii „Od pola do stołu”, w tym: gospodarstwa i firmy neutralne klimatycznie, zmniejszenie zależności od pestycydów i antybiotyków; ograniczenie zużycia i zwiększenie wydajności nawozów; zmniejszenie strat żywności i odpadów, przy jednoczesnym oraz zrównoważona dieta.
Dzień 4 – 22 października (czwartek) |
Pokój 1: RÓŻNORODNOŚĆ BIOLOGICZNA | Moderator: dr inż. Tomasz Mróz
Area 7: Biodiversity and ecosystem services – dr Magdalena Głogowska
Podczas tej sesji przedstawimy temat konkursowy związany z realizacja strategii Europejska Strategia Ochrony Różnorodności Biologicznej do 2030 r., obejmujący zagadnienia takie jak: zachowanie, odnowa i przywracanie ekosystemów, rozwiązania inspirowane przez naturę, innowacje technologiczne, biznesowe i społeczne.
Pokój 2: INFRASTRUKTURA. PRODUKTY I USŁUGI. OCEAN | Moderator: dr Maria Śmietanka
Area 9: Strengthening our knowledge in support of the EGD – Rafał Duczmal
- LC-GD-9-1-2020: European Research Infrastructures capacities and services to address European Green Deal challenges
- LC-GD-9-2-2020: Developing end-user products and services for all stakeholders and citizens supporting climate adaptation and mitigation
- LC-GD-9-3-2020: Transparent & Accessible Seas and Oceans: Towards a Digital Twin of the Ocean
Sesja poświęcona wyzwaniom związanym z rozwojem wiedzy aby wesprzeć realizację założeń Europejskiego Zielonego Ładu, w tym w szczególności infrastrukturom badawczym oraz produktom i usługom dla społeczeństwa związanym z adaptacją do zmian klimatu. Zostanie również przedstawiony temat utworzenia „cyfrowego bliźniaka oceanu”.
Dzień 5 – 23 października (piątek) |
Pokój 1: ŚRODOWISKO BEZ ZANIECZYSZCZEŃ | Moderator: Rafał Duczmal
Area 8: Zero-pollution, toxic free environment – Aneta Maszewska
- LC-GD-8-1-2020: Innovative, systemic zero-pollution solutions to protect health, environment and natural resources from persistent and mobile chemicals
- LC-GD-8-2-2020: Fostering regulatory science to address combined exposures to industrial chemicals and pharmaceuticals: from science to evidence-based policies
W ramach tej sesji przedstawione zostaną tematy konkursowe związane z ochroną środowiska przed zanieczyszczeniami, w tym: ochrona zdrowia, środowiska i zasobów naturalnych przed trwałymi i mobilnymi chemikaliami oraz szkodliwe narażenie na chemikalia przemysłowe i farmaceutyczne.
Pokój 2: OBYWATRELE DLA ZRÓWNOWAŻONEJ I NEUTRALNEJ KLIMATYCZNIE EUROPY | Moderator: dr inż. Tomasz Mróz
Area 10: Empowering citizens for the transition towards a climate neutral, sustainable Europe – Mikołaj Pyczak
- LC-GD-10-1-2020: European capacities for citizen deliberation and participation for the Green Deal
- LC-GD-10-2-2020: Behavioural, social and cultural change for the Green Deal
- LC-GD-10-3-2020: Enabling citizens to act on climate change, for sustainable development and environmental protection through education, citizen science, observation initiatives, and civic engagement.
Ta sesja pozwoli uczestnikom zapoznać się z tematami konkursowymi, których celem jest wzmocnienie potencjału społeczeństwa do transformacji w kierunku neutralności klimatycznej. Zakres tematyczny sesji obejmuje: deliberację i partycypację, aspekty behawioralne, społeczne i kulturowe oraz aktywne zaangażowanie obywateli w działania na rzecz klimatu poprzez naukę i edukację.