Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Biotrem rozwija biodegradowalne naczynia z otrąb dzięki II Fazie Instrumentu MŚP

  • Opublikowano: 10 stycznia 2019
  • Autor: redakcja

Ponad 2 mln 200 tys. euro dofinansowania zdobyła firma Biotrem w ramach II Fazy Instrumentu MŚP. Grant pozwoli na udoskonalenie  i komercjalizację flagowego produktu tej firmy – biodegradowalnych naczyń jednorazowych. Polski projekt jest jednym z 68 projektów wybranych do dofinansowania w ostatniej rundzie konkursu w 2018 r.

Jadalne i biodegradowalne naczynia z otrąb produkowane przez firmę Biotrem (fot. KPK PB UE/A. Ślifirska)

W tej rundzie konkursu II Faza Instrumentu MŚP w ramach Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC) wnioski przyjmowano do 10 października 2018 r.  Do finansowania wybrano 68 projektów – najwięcej z obszarów ICT, zdrowie i inżynieria. Wśród zwycięskich podmiotów najliczniejsze są MŚP z Hiszpanii i z Izraela. Wśród nich jest jedna firma z Polski – Biotrem Sp. z o.o. z Zambrowa.

To już drugi grant pozyskany przez tę firmę z Instrumentu MŚP. Wcześniej (w 2016 r.) Biotrem skutecznie aplikował do programu Horyzont 2020, uzyskując 50 tys. euro dofinansowania w ramach I Fazy Instrumentu MŚP na projekt „Przeprowadzenie studium wykonalności dla uruchomienia nowych linii technologicznych do produkcji nowych kształtów naczyń z otrąb”.

Prototyp został już przetestowany na rynku, a uzyskane dofinansowanie w ramach II Fazy Instrumentu MŚP zostanie wykorzystane, by przyspieszyć na pełną skalę komercjalizację pojemników na wynos (Branboxes).

Biotrem specjalizuje się w produkcji naczyń jednorazowych. Do ich wytworzenia firma wykorzystuje naturalne pszenne otręby spożywcze. Proces technologiczny Biotrem nie wymaga znacznych ilości wody ani wydobycia surowców, ani stosowania związków chemicznych. Odporne na wodę i jadalne talerze i pojemniki na wynos ulegają biodegradacji w ciągu 30 dni.

Biodegradowalne naczynia z otrąb produkowane przez spółkę z Zambrowa stanowią alternatywę dla naczyń jednorazowych z papieru lub tworzyw sztucznych – uciążliwych dla środowiska począwszy od procesu produkcji, aż po składowanie śmieci i odpadów.

****

Projekt: Biodegradable and waterproof take-away containers made of wheat bran

Akronim projektu: Branbox

Budżet projektu: 3.197.250 euro

Dofinansowanie z KE: 2.238.075 euro

ID konkursu: H2020-SMEInst-2018-2020-2

Uczestnicy: BIOTREM Sp. z o.o. (Koordynator)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.