Budujemy swoją pozycję w Brukseli! Wspólne działania Sieci KPK ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy UE, Biurem PolSCA i Biurami Regionalnymi
W dniach 18 – 19 listopada odbyła się wizyta ekspercka przedstawicieli Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE i Regionalnych Punktów Kontaktowych (Sieci KPK) w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej. Celem wizyty było budowanie współpracy między przedstawicielami Sieci KPK a Stałym Przedstawicielstwem RP przy UE, Biurem PolSCA oraz Biurami Regionalnymi poszczególnych województw na rzecz zwiększania polskiego uczestnictwa w Horyzoncie 2020, jak również podnoszenia kompetencji ekspertów w zakresie wybranych zagadnień w najnowszym programie ramowym. Wizyta obejmowała szkolenia przeprowadzone przez ekspertów Komisji Europejskiej z zakresu implementowanego w Horyzoncie 2020 schematu PCP (zamówienia przedkomercyjne na B+R) i PPI (zamówienia publiczne na innowacyjne rozwiązania), wyników ewaluacji 7. Programu Ramowego oraz implementacji i przygotowań do ewaluacji Horyzontu 2020. Jednym z elementów była także prezentacja najlepszych praktyk w zakresie współpracy między Biurami Regionalnymi oraz Regionalnymi Punktami Kontaktowymi na przykładzie województwa łódzkiego oraz pomorskiego, której dotychczasowymi efektami było m.in.: zainicjowanie partnerstw na rzecz aplikowania w konkursach Horyzontu 2020, cykl szkoleń oraz włączanie się w działania europejskich organizacji. Jedno ze istotnych spotkań poświęcone było również budowaniu relacji z polskimi pracownikami instytucji europejskich.
Ważny element stanowiły obchody 10-lecia Biura Promocji i Nauki Polskiej Akademii Nauk w Brukseli (Biuro PolSCA), będące okazją do spotkania głównych przedstawicieli środowiska naukowego krajowego i europejskiego oraz dyskusji m.in.: na temat umacniania wizerunku polskiej nauki w Unii Europejskiej oraz działań na rzecz zwiększania udziału polskich jednostek w programach ramowych UE. W obchodach udział wzięli m.in.: Ambasador Stałego Przedstawicielstwa RP w Brukseli – Marek Prawda, Europosłowie – m.in.: Prof. Jerzy Buzek, kierownictwo Polskiej Akademii Nauk – m.in. Prezes Prof. Jerzy Duszyński, Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – Prof. Krzysztof Kurzydłowski, Dyrektor Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN – Prof. Tadeusz Burczyński, Dyrektor Biura PolSCA w Brukseli – dr Jan Krzysztof Frąckowiak oraz Dyrektor KPK PB UE – dr inż. Zygmunt Krasiński.
Wizyta ekspercka poświęcona była także spotkaniu Dyrekcji KPK PB UE, Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE i Komisji Europejskiej w kontekście potencjału i możliwości wdrożenia pilotażowego działania Seal of Excellence w Polsce, co umożliwiłoby dofinansowanie ze środków krajowych projektów składanych przez polskich beneficjentów w ramach schematu Instrument MŚP w Horyzoncie 2020, które przekroczyły próg punktów (treshold), ale nie znalazły się na głównej liście.
Sieć KPK mogła wymienić się również doświadczeniami ze wspierania polskich podmiotów aplikujących o Horyzont 2020, podsumować swoje dotychczasowe osiągnięcia i zaplanować kolejne, także te w wymiarze europejskim, podczas spotkania Rady Sieci KPK.
Wizyta ekspercka zorganizowana została przez Stałe Przedstawicielstwo RP w Brukseli oraz Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE.