Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Dwie polskie firmy wśród beneficjentów EIC Acceleratora dedykowanego EU Green Deal

  • Opublikowano: 7 sierpnia 2020
  • Autor: redakcja

W pierwszym konkursie w ramach EU Green Deal Europejska Rada ds. Innowacji (EIC) przyznała ponad 307 mln euro  64 nowatorskim start-upom, które przyczyniają się do realizacji celów europejskiej strategii  Zielonego Ładu i mają wspierać plan naprawy gospodarczej w Europie. Wśród nich są dwa projekty z Polski. Komisja Europejska podała wyniki naboru wniosków do EIC Acceleratora zakończonego 19 maja 2020 r.

Zwycięskie projekty obejmują innowacyjne rozwiązania dla sektora motoryzacyjnego, lotniczego i morskiego, a także zaawansowane materiały lub technologie Internetu Rzeczy.

Ponad jedną trzecią wybranych firm kierują kobiety, co stanowi duży wzrost (potrojenie) ich liczby w stosunku do poprzednich rund Acceleratora. Wzrost ten jest efektem warunku wprowadzonego po raz pierwszy do konkursu EIC, który miał zagwarantować, że co najmniej jedna czwarta firm zaproszonych na końcowe rozmowy kwalifikacyjne będzie miała kobiety na stanowiskach dyrektorskich.

CZYTAJ TAKŻE: Majowy EIC Accelerator dedykowany Green Deal i firmom zarządzanym przez kobiety

64 wybrane start-upy i MŚP mają siedziby w wielu różnych krajach, w tym w 17 państwach członkowskich UE – z których siedem to kraje nadrabiające zaległości w zakresie badań i innowacji – co sprawia, że ​​jest to jak dotąd najbardziej zróżnicowany geograficznie konkurs EIC.

Polskimi beneficjentami majowego EIC Acceleratora są:

  • Wrocławska firma Syntoil SA z projektem CBreCYCLE, który skupia się na udoskonalaniu technologii recyklingu opon gumowych w sposób bezpieczny dla środowiska.
  • Drugą polską firmą, która zdobyła grant jest UVera z Łodzi. Ich projekt UVERA to innowacyjna, oparta na nauce metoda wytwarzania naturalnej i bezpiecznej ochrony przed promieniowaniem UV. Ponadto produkty te nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Dodatkowym atutem jest fakt, że obie firmy zarządzane są przez kobiety.

Wyniki wskazują na wysoki popyt na finansowanie mieszane EIC, które łączy grant i wsparcie kapitałowe (38 przedsiębiorstw, reprezentujących 182,6 mln euro w postaci inwestycji kapitałowych). Inwestycje kapitałowe realizowane są za pośrednictwem niedawno utworzonego funduszu EIC zarządzającego udziałami kapitałowymi w imieniu Komisji Europejskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Fundusz kapitałowy EIC już oficjalnie będzie finansował innowacje

Ponadto Komisja Europejska przyznała 562 certyfikaty Seal of Excellence „Green Deal” start-upom i MŚP, aby pomóc tym firmom w uzyskaniu dostępu do finansowania z innych źródeł (krajowych).

Następny nabór EIC Accelerator, którego termin przypada 7 października 2020, pozostanie otwarty na wszystkie obszary innowacji.

(Źródło: Komisja Europejska)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.