W czasach globalnej pandemii, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na usługi online takie, jak na przykład e-handel, wzrasta też liczba potencjalnych ataków i zagrożeń, zarówno tych bezpośrednio wymierzonych w te usługi, jak i kierujące nimi procesy. Każdy z nich – od prezentacji towarów w internecie, przez płatności online i dostarczenie produktu – jest narażony na ataki, zarówno sieciowe jak i fizyczne.
Celem realizowanego w ramach programu Horyzont 2020 projektu pt.: „End-to-end Security of the Digital Single Market’s E-commerce and Delivery Service Ecosystem” (ENSURESEC), jest poprawa bezpieczeństwa cyfrowego Jednolitego Rynku. Konsorcjum ENSURESEC, wykorzystując najnowocześniejsze metody Uczenia Maszynowego, pracuje nad stworzeniem zestawu narzędzi do poprawy wykrywania, zapobiegania i łagodzenia skutków zagrożeń cyber-fizycznych dla handlu elektronicznego i dostaw. Narzędzia będą umożliwiały analizę poziomu zabezpieczenia infrastruktury przed konkretnymi rodzajami krytycznych ataków; pozwolą również zidentyfikować nowe słabe punkty i potencjalne zagrożenia. Jeżeli natomiast atak się powiedzie, narzędzia ENSURESEC pomogą dotkniętym nim użytkownikom i dostawcom usług e-handlu odpowiednio zareagować na incydent, zminimalizować jego wpływ i przywrócić normalne funkcjonowanie.
W chwili obecnej, po pięciu miesiącach trwania projektu, konsorcjum ENSURESEC osiągnęło pierwsze etapy kluczowe; zespoły pracujące przy projekcie zidentyfikowały, przeprowadziły analizę i opisały krytyczne elementy tego ekosystemu, a także możliwe scenariusze zagrożeń, ryzyka i słabych punktów wymagających poprawy zabezpieczeń. Kolejnym etapem pracy będzie identyfikacja i analiza kaskadowych skutków ataków na usługi i procesy związane z handlem elektronicznym.
CZYTAJ TAKŻE: ITTI realizuje europejski projekt ENSURESEC dotyczący ochrony handlu elektronicznego
O ENSURESEC
ENSURESEC to projekt finansowany w ramach programu Horyzont 2020, w temacie SU-INFRA01-2018-2019-2020 – Zapobieganie, wykrywanie, reagowanie, łagodzenie skutków połączonych zagrożeń fizycznych i cybernetycznych dla infrastruktury krytycznej w Europie, i element programów H2020-EU.3.7.4. – Poprawa cyberbezpieczeństwa oraz H2020-EU.3.7.2. – Ochrona i poprawa odporności infrastruktur krytycznych, łańcuchów dostaw i form transportu. W projekt zaangażowało się 22 partnerów z całej Europy; jego łączny budżet wynosi 9,2 mln euro, z czego grant z UE pokryje 7,7 mln euro. ENSURESEC wystartował 1 czerwca 2020, skończy się 31 maja 2022 i jest koordynowany przez portugalski Instituto de Novas Tecnologias (INOV). Z Polski w projekcie uczestniczy firma ITTI Sp. z o.o. z Poznania.