Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

European Innovation Scoreboard 2020: liderem Szwecja, UE nadal dystansuje USA

  • Opublikowano: 24 czerwca 2020
  • Autor: redakcja

Komisja Europejska opublikowała European Innovation Scoreboard 2020. Liderami tabeli są kraje skandynawskie, a Polska nadal postrzegana jest jako umiarkowany innowator. Ranking pokazuje, że europejska wydajność innowacyjna systematycznie rośnie, wyprzedzając po raz kolejny Stany Zjednoczone. Wciąż jednak Europa goni światowych liderów innowacji, takich jak Korea Południowa, Australia i Japonia.

Wyniki, które obejmują dane z 2019 r., podkreślają konieczność lepszej koordynacji polityk UE w zakresie innowacji, co pomoże Europie poprawić globalną konkurencyjność i wzmocnić kluczową rolę innowacji w przezwyciężaniu pandemii koronawirusa.

Tegoroczna tabela uwzględnia wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE. Miało to niewielki wpływ na średnią UE w zakresie innowacji, ale nie wpłynęło na względne wyniki państw członkowskich w stosunku do globalnych wyników UE.

Nadal liderem innowacji w UE jest Szwecja, za nią plasują się Finlandia, Dania i Holandia. W tym roku Luksemburg (wcześniej silny innowator) dołącza do grupy liderów innowacji, a Portugalia (wcześniej umiarkowany innowator) dołącza do grupy silnych innowatorów.

Średnio wydajność innowacyjna UE wzrosła o 8,9% od 2012 r. W tym samym okresie wzrost zanotowały 24 kraje Wspólnoty; największy Litwa, Malta, Łotwa, Portugalia i Grecja.

Na poziomie globalnym Europa już drugi rok zanotowała lepszy wynik niż Stany Zjednoczone.  Oprócz USA, UE utrzymuje przewagę nad Chinami, Brazylią, Rosją, Afryką Południową i Indiami. Europa pozostaje jednak w tyle za Japonią, Australią, Kanadą i Koreą Południową. Od 2012 r. najwyższy wskaźnik wzrostu innowacyjności wśród głównych konkurentów UE osiągnęły Chiny, rosnąc ponad pięciokrotnie w porównaniu z UE.

W wybranych obszarach innowacji liderami UE są:

  • Szwecja – zasoby  ludzkie;
  • Luksemburg – atrakcyjne systemy badawcze; aktywa intelektualne;
  • Dania – środowisko sprzyjające innowacjom, finanse i wsparcie;
  • Niemcy – solidne inwestycje;
  • Portugalia – innowacje w małych i średnich przedsiębiorstwach;
  • Austria – powiązania i współpraca;
  • Irlandia – wpływ zatrudnienia i wpływ sprzedaży.

Więcej informacji na stronie Komisji Europejskiej.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.