Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Granty z programów ramowych UE wsparły kariery tegorocznych noblistów

  • Opublikowano: 22 października 2019
  • Autor: redakcja

Na początku października Fundacja Nobla przyznała prestiżowe Nagrody Nobla 2019 w dziedzinie fizjologii/medycyny, fizyki, chemii, literatury oraz pokojową. Na liście laureatów jest kilku europejskich naukowców, których kariery wsparły granty z programów ramowych UE.

– Serdecznie gratuluję wszystkim tegorocznym laureatom Nagrody Nobla – powiedział Carlos Moedas, komisarz ds. badań, nauki i innowacji. –  Przekroczyli granice wiedzy, a ich odkrycia pomagają nam stawić czoła wyzwaniom stojącym przed ludzkością, takim jak zapotrzebowanie na czystą energię czy nowe, ratujące życie leki i zabiegi. Z dumą widzę, że fundusze UE na badania i innowacje wspierały niektórych laureatów w ich pracy – dodał.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii/medycyny w 2019 r. trafiła wspólnie do Williama G. Kaelina Jr (USA), sir Petera J. Ratcliffe’a (Wielka Brytania) i Gregga L. Semenzy (USA) za odkrycia, w jaki sposób komórki wyczuwają i dostosowują się do dostępności tlenu. Praca laureatów pozwoliła lepiej zrozumieć, w jaki sposób poziom tlenu wpływa na metabolizm komórkowy i funkcje fizjologiczne, torując drogę dla nowych sposobów walki z anemią, rakiem i innymi chorobami.

Jeden z trzech zwycięzców, sir Peter J. Ratcliffe, uczestniczył w finansowanym przez UE projekcie EUROXY, którego celem było wykorzystanie niedotlenienia w leczeniu raka. W latach 2004–2009 projekt otrzymał 8 mln euro z 6. Programu Ramowego UE w zakresie nauki i badań (6FP). Odkrycia przyczyniły się w znacznym stopniu do późniejszych badań nad sposobem wykrywania i adaptacji komórek do dostępności tlenu. Ponadto sir Peter J. Ratcliffe i Christopher J. Schofield (Wielka Brytania) wspólnie otrzymali ERC Advanced Grant w 2008 r. na badania białek zaangażowanych w wykrywanie tlenu w komórkach. Dzięki grantowi ERC podjęli ambitny interdyscyplinarny program pracy w dziedzinie chemii, fizjologii i terapii tego, jak komórki wyczuwają i sygnalizują niedotlenienie lub niski poziom tlenu.

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki przyznano  trzem naukowcom: Jamesowi Peeblesowi (USA), który wyliczał, jak z Wielkiego Wybuchu wyłonił się znany nam kosmos oraz Michaelowi Mayorowi (Szwajcaria) i Didierowi Queloz (Szwajcaria) za odkrycie pierwszej planety, która okrąża obcą gwiazdę podobną do Słońca. Byli oni w przeszłości zaangażowani w OPTICON (Optical Infrared Coordination Network) – infrastrukturę wspieraną przez UE od 5. Programu Ramowego aż do Horyzontu 2020 kwotą o łącznej wartości  38,7 miliona euro. Odkrycia egzoplanety 51 Pegasi b dokonano za pomocą jednego z teleskopów, które później stały się częścią sieci OPTICON (w Observatoire de Haute-Provence).

John B. Goodenough (USA), M. Stanley Whittingham (Wielka Brytania) i Akira Yoshino (Japonia) otrzymali Nagrodę Nobla 2019 w dziedzinie chemii  za rozwój akumulatorów litowo-jonowych. Prof. Whittingham z Binghamton University był jednym ze współautorów artykułu naukowego związanego z finansowanym ze środków UE projektem ALION. W artykule „Nanotechnologia na rzecz zrównoważonej ekologicznie elektromobilności” zbadano potencjalny wpływ pojazdów elektrycznych (EV) na łagodzenie zmian klimatu.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.