„Horyzont 2020 – wyzwania i szanse dla polskiej nauki” to pierwsza z 11 konferencji regionalnych poświęconych programowi Horyzont 2020. Konferencja inauguracyjna, z udziałem prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, minister nauki i szkolnictwa wyższego, odbyła się dziś na Uniwersytecie Warszawskim. Cykl konferencji, które do końca roku odbędą się w całej Polsce, zorganizowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych UE i Regionalnymi Punktami Kontaktowymi.
Celem konferencji regionalnych jest zaprezentowanie możliwości, jakie oferuje program Horyzont 2020, omówienie zasad uczestnictwa w programie oraz przedstawienie bezpłatnego pakietu usług oferowanego przez Sieć KPK i wsparcia ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Podczas wszystkich spotkań zostaną zaprezentowane doświadczenia uczestników programów ramowych, którzy z sukcesem aplikowali i realizowali unijne projekty badawcze.
Dyrektor KPK PB UE, dr inż. Zygmunt Krasiński podsumowując dotychczasowy udział Polski w programach ramowych poinformował, że polskie zespoły badawcze, dzięki udziałowi w projektach 5, 6 i 7. Programu Ramowego UE uzyskały łącznie kwotę 766 mln euro.
Wyniki pierwszych 38 konkursów Horyzontu 2020 wskazują na olbrzymie zainteresowanie środowiska europejskiego tym programem. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że z 800 polskich aplikujących zespołów badawczych 127 uczestniczy w projektach przeznaczonych do finansowania. Zaś 11 polskich instytucji koordynuje międzynarodowe projekty naukowe. Oznacza to wskaźnik sukcesu na poziomie 15,8% i jest on o 2 punkty proc. większy niż średnia dla Unii Europejskiej.
Najbliższe konferencje regionalne „Horyzont 2020 – wyzwania i szanse dla polskiej nauki” odbędą się we Wrocławiu – 4 listopada i w Olsztynie – 6 listopada.
Terminy wszystkich konferencji opublikowane są na stronie KPK PB UE.