Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Instrument MŚP bardziej dostępny. Zmiany w najbliższych konkursach

  • Opublikowano: 20 listopada 2017
  • Autor: redakcja

Od listopada 2017 r. Instrument MŚP i  Fast Track to Innovation (FTI) stanowią centralną część pilotażowego projektu – Rady Europejskiej ds. Innowacji (EIC), ukierunkowanego na radykalnie nowe, przełomowe produkty, usługi, procesy lub modele biznesowe. Ta transformacja ma spowodować, że Instrument MŚP EIC wejdzie na wyższy poziom i obejmie swoim zasięgiem większą liczbę podmiotów. W budżecie tego instrumentu jest około 1,6 mld euro na wsparcie około 4 tys. innowacyjnych MŚP.

Przeprojektowanie Instrumentu MŚP poprawi zarówno jego dostępność, jak i doskonałość procesu selekcji. Zmiany zawierają:

  • Od roku 2018 nie ma już obszarów tematycznych. Instrument MŚP jest całkowicie inicjatywą oddolną. To sam przedsiębiorca definiuje temat, w ramach którego składa wniosek.
  • Dofinansowanie projektów możliwe będzie wyłącznie w wysokości 70% (brak możliwości finansowania w wysokości 100%).
  • Prostsze formularze zgłoszeniowe do I i II Fazy – proces składania wniosków jest teraz łatwiejszy dzięki zupełnie nowym formularzom, które mają uproszczoną strukturę i treść oraz język bardziej zorientowany na biznes. Wzory wniosków dostępne są na naszej stronie  internetowej.
  • W II Fazie Instrumentu MŚP próg punktowy wzrasta z 12 do 13 punktów na 15 możliwych do zdobycia. Wszystkie firmy, które przekroczą wymagany próg punktowy zostaną zaproszone do Brukseli na panel, na którym zaprezentują swój projekt.
  • Więcej inwestorów w roli ekspertów oceniających – pozwoli to na lepszy przeglądu rynku i ocenę związanych z inwestycjami elementów propozycji.

Fast Track to Innovation (FTI) również stał się częścią pilotażowego europejskiego programu innowacji. EIC FTI to w pełni oddolny instrument w programie Horyzont 2020 promujący zbliżające się do rynku działania innowacyjne. Jest on otwarty dla wszystkich typów uczestników i ma na celu skrócenie czasu od pomysłu do wprowadzenia na rynek oraz zwiększenie udziału w programie Horyzont 2020 przemysłu, MŚP i jednostek naukowych.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.