Wspólne Centrum Badawcze (JRC) współpracuje z kilkoma polskimi jednostkami zajmującymi się medycyną nuklearną. Przedmiotem badań jest zastosowanie nuklidów alfa-promieniotwórczych do wykrywania i leczenia nowotworów, m.in. glejaka mózgu i raka prostaty.
Współpraca ta prowadzi do uzyskania wysoce wartościowych wyników naukowych w dziedzinie klinicznych zastosowań nuklidów alfa-promieniotwórczych oraz w przedklinicznych pracach badawczych nad nowymi narzędziami do wykrywania nowotworów za pomocą nuklidów alfa-promieniotwórczych. Część z tych prac została w 2016 r. nagrodzona prestiżową nagrodą Marie Curie Award Europejskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.
Trwa współpraca z Zakładem Medycyny Nuklearnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w różnych dziedzinach, mianowicie w zakresie opracowywania i wdrażania protokołów terapii dla pacjentów cierpiących na nowotwory mózgu (glejaka wielopostaciowego lub glejaka) i raka prostaty. W przypadku pierwszej kategorii około 100 pacjentów poddano leczeniu trzema różnymi metodami, a wyniki w większości przypadków doprowadziły do przedłużenia przeżycia, podczas gdy w przypadku innych trwa ocena wyników. Metody leczenia raka prostaty opracowywane są w ramach terapii tandemowej wraz z Narodowym Centrum Badań Jądrowych – POLATOM.
Pozostałe działania realizowane w Warszawie obejmują współpracę z Pracownią Medycyny Nuklearnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w zakresie guzów neuroendokrynnych przewodu pokarmowego oraz z Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej w zakresie nowotworów mózgu (glejak wielopostaciowy). Wraz z centrum POLATOM i Międzynarodową Agencją Energii Atomowej JRC zorganizowało warsztaty szkolenia praktycznego w zakresie syntezy produktów radiofarmaceutycznych zawierających nuklidy alfa-promieniotwórcze i bezpiecznego obchodzenia się z takimi produktami.
(Źródło: EU Science Hub)