Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

KE aktualizuje program prac H2020, aby wspierać badania i innowacje dotyczące koronawirusa

  • Opublikowano: 17 czerwca 2020
  • Autor: redakcja

Komisja Europejska zaktualizowała program prac Horyzontu 2020, czym potwierdziła swoje wcześniejsze zobowiązanie do zainwestowania 1 mld euro z H2020 w badania i innowacje związane z pandemią koronawirusa.

4 maja br. Komisja zobowiązała się do zainwestowania 1 mld euro z unijnego programu Horyzont 2020, w rezultacie inicjatywy Coronavirus Global Response.

Czytaj także:  Zmiana priorytetów w Horyzoncie 2020: miliard euro na walkę z koronawirusem

– Europa przoduje w globalnej reakcji na pandemię koronawirusa i jego wpływ społeczny i gospodarczy. Badania i innowacje są podstawą naszej skoordynowanej reakcji, a program Horyzont 2020 udowodnił swoją wartość jako elastyczny instrument na wypadek kryzysu. Środki w wysokości 1 miliarda euro już teraz zwiększają wysiłki w celu znalezienia rozwiązań do testowania, leczenia i zapobiegania koronawirusowi – powiedziała Mariya Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży.

Aktualizacja programu prac umożliwia wykorzystanie 641 mln euro poprzez przesunięcie w  budżecie wewnętrznym H2020. Chodzi o środki, które nie zostały jeszcze przydzielone w programach prac H2020, a także zwroty z instrumentów finansowych.

Kluczowe działania obejmują:

  • 400 mln euro w ramach Instrumentu Finansowego Dostępu do Finansowania Ryzyka dla Chorób Zakaźnych InnovFin, wdrożonego przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Umożliwi to EBI finansowanie inwestycji na etapie przedkomercyjnym w dziedzinie chorób zakaźnych.
  • 172 mln euro na sfinansowanie dodatkowych działań w zakresie badań i innowacji w związku z pandemią koronawirusa oraz na rozszerzenie obiecujących projektów będących już w toku.
  • 50 mln euro na dodatkowe wsparcie Koalicji na rzecz Gotowości i Innowacji Epidemicznych, w szczególności na opracowanie szczepionek.
  • 15,5 miliona euro na utworzenie infrastruktury badań nad informacją na temat zdrowia populacji. Ma to na celu gromadzenie i udostępnianie danych, które mogą wspierać badania i decyzje polityczne.
  • 3,5 mln euro na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań z obszaru robotyki w służbie zdrowia.

Czytaj także: Dodatkowe 150 mln euro w EIC Acceleratorze na sfinansowanie pomysłów dotyczących koronawirusa

Ponadto, w celu uzupełnienia finansowania przełomowych innowacji wymierzonych w koronawirusa (już zmobilizowanych w ramach EIC Accelerator)  wnioski projektowe, które otrzymały Seal of Excellence od EIC  oraz najbardziej obiecujące pomysły zidentyfikowane podczas ogólnoeuropejskiego hackathonu #EUvsVirus będą mogły skorzystać ze wsparcia i coachingu za pośrednictwem EIC Business Acceleration Services i EIC Covid-19 Challenge Platform.

(Źródło: Komisja Europejska)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.