Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Komercyjne wykorzystywanie infrastruktury uczelnianej będzie możliwe

  • Opublikowano: 1 lipca 2015
  • Autor: redakcja

Uczelnie, których budynki i laboratoria zostały sfinansowane w latach 2007-2013 ze środków europejskich, będą mogły wykorzystywać je do celów komercyjnych. To oznacza, że współpraca z firmami, samorządami i NGO’sami będzie możliwa w dużo większym zakresie niż dotychczas.

Od roku 2007 Polska zainwestowała ponad 30 miliardów złotych w uczelnianą i instytutową infrastrukturę (w tym 20,8 mld zł to środki europejskie, a 9,3 mld zł to środki budżetowe). Dotychczasowe przepisy w zakresie pomocy publicznej  nie zezwalały na wykorzystanie do celów komercyjnych budynków, laboratoriów i sal wykładowych. Budziło to wiele obaw o to, że nie będą one mogły być istotnym elementem podnoszenia konkurencyjności polskiej nauki i gospodarki.

MNiSW od dłuższego czasu przekonywało unijnych komisarzy do wyrażenia zgody na zastosowanie nowych przepisów dotyczących pomocy publicznej także do zakończonych już inwestycji. Chodziło przede wszystkim o dopuszczenie komercyjnego wykorzystania infrastruktury badawczej, która powstała z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska od ponad półtora roku zabiegała w Brukseli o zmianę interpretacji przepisów unijnych. Rozmowy przyniosły pozytywne skutki. Opinie dwóch komisarzy, Coriny Cretu – komisarz ds. rozwoju regionalnego i Margrethe Vestager – komisarz ds. konkurencji, zezwalają na komercyjne wykorzystywanie infrastruktury uczelnianej.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju opracowują teraz szczegółową procedurę, która pozwoli na komercyjne wykorzystywanie tej infrastruktury. Wśród najważniejszych warunków, które będą musieli spełnić beneficjenci będzie zapewnienie, iż dana infrastruktura nie zmieni swojego podstawowego przeznaczenia, a komercyjne wykorzystanie będzie dotyczyło co najwyżej 20% wydajności badawczej danej infrastruktury.

Źródło: MNiSW.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.