Nowe zasady dotyczące wynagradzania pracowników biorących udział w projektach Horyzontu 2020 zostały wprowadzone przez Komisję Europejską w lutym 2017 roku. Generalnie są one korzystne dla polskich beneficjentów, pozwalają bowiem na wypłacanie w projektach Horyzontu dodatków do wynagrodzeń w wysokości takiej, jak to się dzieje przy realizacji projektów krajowych.

Mimo to niewiele polskich instytucji zdecydowało się na zaimplementowanie nowego systemu, wymaga on bowiem wprowadzenia szczegółowych, opartych na obiektywnych kryteriach uregulowań dotyczących wypłacania wynagrodzeń projektowych. Powinno z nich jednoznacznie wynikać, jaka kwota dodatku w związku z udziałem w projekcie należy się konkretnemu pracownikowi.
Rozwiązanie to wzbudza obawy dużej części podmiotów, które przyzwyczajone do elastyczności i stosowania wypłat opartych w dużej mierze o uznaniowość, obawiają się usztywnienia funkcjonujących systemów. Warto też pamiętać o częstej praktyce wypłacania dodatków w projektach krajowych na podstawie umów cywilnoprawnych, które nie podlegają szczegółowym regulacjom, jeśli chodzi o ich wysokość. Dodatkową trudność stanowi dla instytucji fakt, że zapisy w regulaminie muszą odnosić się do większej grupy projektów (np. finansowanych z zewnętrznych źródeł), nie tylko do projektów Horyzontu 2020. W związku z tym ewentualna modyfikacja odnosząca się do projektów H2020 pociąga za sobą konieczność stworzenia spójnego systemu wynagradzania stosowanego konsekwentnie w różnego typu projektach. Dodatkowym elementem, który nie sprzyja tworzeniu spójnych regulacji dotyczących wypłacania dodatkowych wynagrodzeń w projektach jest stosowanie różnych zasad przez poszczególne krajowe agencje finansujące.
W związku z faktem, że od początku pojawiało się wiele szczegółowych pytań dotyczących możliwości i sposobu implementacji nowego systemu w Polsce, Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE zainicjował cykl konsultacji z Komisją Europejską w celu wyjaśnienia pojawiających się wątpliwości. Otrzymaliśmy odpowiedzi na wszystkie zadane przez nas pytania, ostatnia z nich dotarła do nas w połowie marca 2018. Dotyczy ona bardzo istotnych kwestii, na których rozstrzygnięcie wielu beneficjentów czekało.
Komisja Europejska wydała opinię, zgodnie z którą z ogólnych regulacji instytucji dotyczących wypłacania wynagrodzeń projektowych mogą zostać wyłączone takie rodzaje projektów, dla których instytucja finansująca określa w sposób jednoznaczny poziom zwiększenia wynagrodzenia.
Według naszej oceny, w tej chwili polscy beneficjenci dysponują wszystkimi informacjami potrzebnymi, by wprowadzić nowy system. Wyjaśnienia otrzymane z Komisji Europejskiej znajdują się, razem z innymi informacjami na temat nowego systemu wynagrodzeń, na stronie internetowej KPK PB UE .
Mamy nadzieję, że w tych okolicznościach coraz większa liczba polskich instytucji decydować się będzie na wprowadzenie odpowiednich regulacji pozwalających na wypłacanie dodatkowych wynagrodzeń pracownikom zatrudnionym w projektach Horyzontu 2020, do czego gorąco Państwa zachęcamy.
Barbara Trammer, ekspert KPK, pełniąca funkcję Legal & Financial NCP