Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

O polskiej nauce na sympozjum KRAB

  • Opublikowano: 2 grudnia 2015
  • Autor: redakcja

2 grudnia 2015 r. z udziałem podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr. Piotra Dardzińskiego odbyło się 13 Sympozjum Krajowej Rady Koordynatorów Projektów Badawczych UE – KRAB.

Drugim wydarzeniem, organizowanym w tym dniu w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku był dzień informacyjny dla programu Euratom Fission.

Wiceminister Dardziński zapowiedział ułatwianie rozwiązań administracyjnych i intensywne prace nad rozwojem polskiej innowacyjności. Powiedział też, że wzmocnienie polskich badań jest priorytetem i koniecznością, bez którego nie można budować potencjału naukowego.

Sebastian Serwiak – zastępca dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE przedstawił działania podejmowane wspólnie przez KPK i Sieć KPK na rzecz zwiększenia polskiego udziału w programie Horyzont 2020 oraz wzmocnienia potencjału naukowego polskich jednostek.

Dyrektor Serwiak omówił wyzwania dla Polski w programie Horyzont 2020. Podkreślił, że nasza aktywność zarówno w konkursach, w nawiązywaniu współpracy międzynarodowej, ale też w pracach ciał doradczych przy KE jest niezmiernie istotna. Nawiązanie kontaktów z partnerami zagranicznymi daje szansę na pracę z najlepszymi i pozwala zdobyć doświadczenie, które z kolei przekłada się na wzmocnienie naszej pozycji i budowanie silnej marki polskiej nauki.

Dyrektor Sebastian Serwiak zaprezentował dotychczasowe wyniki uzyskane przez polskich uczestników programu H2020.

Zdaniem dyrektora Serwiaka poszukując środków na realizację projektów badawczo – rozwojowych nie możemy skupiać się tylko na funduszach krajowych i strukturalnych, które obecnie wydają się bardziej dostępne z uwagi na swoją mnogość i obfitość. Z uwagi na przejściowy charakter środków strukturalnych musimy utrzymać swoje kompetencje i kontakty międzynarodowe, aby zachować zdolność do skutecznego konkurowania o finansowanie badań na poziomie europejskim. To, co jest największym wyzwaniem w tym obszarze to zaimplementowanie faktycznych mechanizmów wymuszających synergię pomiędzy różnymi źródłami finansowania.

Profesor Janusz Hołyst – prezes zarządu Krajowej Rady Koordynatorów Projektów Badawczych UE – KRAB przedstawił historię stowarzyszenia. KRAB powstała, by pomóc polskim naukowcom pokonać bariery, na które nadal napotykają w swojej pracy. Zdaniem profesora Hołysta brakuje profesjonalnej kadry zarządzającej, która mogłaby przejąć kwestie administracyjne projektów badawczych, a także mechanizmów współpracy między sektorem nauki a przemysłu. Profesor zapowiedział też działania zmierzające do promocji realizowanych projektów badawczych.

Drugim wydarzeniem był współorganizowany przez KPK PB UE dzień informacyjny poświęcony programowi Euratom Fission. Podczas spotkania uczestnicy zostali poinformowani m.in. o możliwościach aplikowania do programu Horyzont 2020.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.