W ostatnich 30 latach UE zainwestowała 200 mld euro w projekty badawcze i innowacyjne, które owocują powszechną poprawą warunków życia. Temu, jak badania i innowacje w UE wpływają na życie codzienne, poświęcona była konferencja zorganizowana 27 listopada 2018 przez Parlament Europejski i Komisję Europejską.
Korzyści płynące z badań naukowych są widoczne w wielu dziedzinach – za przykład mogą służyć europejski system nawigacji satelitarnej Galileo czy robot Casper, który pomaga dzieciom w walce z rakiem. W ubiegłym roku wyniki ponad 60% ukończonych projektów finansowanych przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC) uznano za przełomowe osiągnięcia naukowe. W ciągu ostatnich 10 lat ponad 80 naukowców z UE otrzymało Nagrodę Nobla.
Konferencję pt. „EU Research and Innovation in our daily life” zorganizowali Antonio Tajani, przewodniczący Parlamentu Europejskiego i Carlos Moedas, komisarz UE ds. badań, nauki i innowacji. W Brukseli spotkali się naukowcy i politycy, aby poddać refleksji przeszłe i aktualne osiągnięcia. Dyskusje panelowe dotyczyły następujących tematów:
- zdrowie i dobre samopoczucie,
- zrównoważone środowisko,
- wprowadzanie innowacji na rynek,
- bezpieczne społeczeństwo dla wszystkich.
Konferencja była okazją do zapoznania się z projektami finansowanymi w ramach unijnych programów badań i innowacji, a także do spotkania wielu utalentowanych ludzi, którzy wprowadzają w życie przełomowe innowacje i przyczyniają się do zwiększenia konkurencyjności Europy na globalny rynku.
Wydarzenie było także okazją dla decydentów do wymiany opinii i przedstawienia nowych pomysłów na badania i innowacje w UE oraz dyskusji z zainteresowanymi stronami, obywatelami oraz przedstawicielami instytucji UE, państw członkowskich, uniwersytetów i centrów badawczych.
Więcej informacji na temat wydarzenia dostępne jest tutaj.