9830 wniosków napłynęło w tegorocznym konkursie MSCA o stypendia indywidualne od naukowców z całego świata. Tegoroczny konkurs jest pod tym względem rekordowy. Całkowity budżet konkursu wynosi 273 miliony euro, co pozwoli zaoferować stypendia po ok. 200 tys. euro 1400 naukowcom.
Komisja Europejska ogłosiła 14 września br. wyniki konkursu Marii Skłodowskiej-Curie na granty indywidualne dla naukowców – MSCA Individual Fellowship (H2020-MSCA-IF-2018). W tegorocznym naborze napłynęło o 741 wniosków więcej niż rok temu.
Podział wniosków pomiędzy poszczególne panele przedstawia się następująco:
- Standard European Fellowships (ST): 7565 wniosków,
- Career Restart Panel (CAR): 471 wniosków,
- Reintegration Panel (RI): 610 wniosków,
- Society & Enterprise Panel (SE): 327 wniosków,
- Global Fellowships (GF): 857 wniosków.
Kandydaci reprezentują różne dziedziny naukowe: od fizyki po lingwistykę i od nauk medycznych po modelowanie matematyczne.
– To największy jak dotąd konkurs w ramach Horyzontu 2020 pod względem ilości wniosków. Ogromne zainteresowanie jest dowodem sukcesu Działań Marii Skłodowskiej-Curie i pokazuje, że mamy rację, wzmacniając ten program w kolejnym długoterminowym budżecie UE – powiedział komisarz EU ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu, Tibor Navracsics. – Zauważalny jest wzrost o 47% wniosków składanych przez naukowców poszukujących instytucji przyjmującej w sektorze prywatnym. Daje to znakomitym badaczom niezbędne umiejętności do tworzenia miejsc pracy w przedsiębiorstwach, w których ich wiedza jest bardzo potrzebna – dodał.
Działania Marii Skłodowskiej-Curie wspierają naukowców na wszystkich etapach ich kariery, niezależnie od narodowości i zachęcają do mobilności ponadnarodowej, międzysektorowej i interdyscyplinarnej. Grant Individual Fellowship zapewnia pokrycie kosztów utrzymania, podróży i wsparcia dla rodziny. Wspiera również naukowców, aby po przerwie (np. po urlopie rodzicielskim) mogli ponownie rozpocząć karierę w Europie. Dofinansowanie jest przyznawane organizacji przyjmującej, zwykle uniwersytetowi, ośrodkowi badawczemu lub firmie.
Działania Marii Skłodowskiej-Curie są kluczową częścią programu badań i innowacji Horyzont 2020. Z budżetem w wysokości 6,2 mld euro, program ma wspierać około 65 tys. naukowców. Ze względu na sukces, jakim odniósł program Komisja Europejska zaproponowała zwiększenie w perspektywie finansowej po 2020 r. jego budżetu do 6,8 mld euro.