Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) wyłonił zwycięzców konkursu na dwie nowe tzw. Wspólnoty Wiedzy i Innowacji (KIC), które będą zajmowały się surowcami i zdrowiem. W obu prestiżowych sieciach zaangażowane są polskie jednostki naukowe i przedsiębiorstwa.
Członkami wspólnoty w obszarze surowców naturalnych są m.in. Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Wrocławska, Instytut Metali Nieżelaznych, KGHM i Wrocławskie Centrum Badań EIT+. Poza nimi w skład konsorcjum weszły także podmioty z Francji, Finlandii, Szwecji, Belgii i Włoch.
W ramach surowcowego KIC powstanie sześć tzw. centrów kolokacji, czyli ośrodków koordynujących – a jedno z nich znajdzie się we Wrocławiu. Obejmie ono swoim zasięgiem Europę Wschodnią, m.in. Austrię i wschodnie landy Niemiec.
Uniwersytet Medyczny w Łodzi został jednym z tzw. regionalnych InnoStar we Wspólnocie Wiedzy i Innowacjiw obszarze zdrowie. Struktura organizacyjna KIC Health zakłada utworzenie 6 centrów kolokacji oraz 6 regionalnych węzłów (InnoStars). Międzynarodowe konsorcjum w tej dziedzinie tworzą partnerzy z Wielkiej Brytanii oraz Irlandii, a także Szwecji, Hiszpanii, Francji, Niemiec i Belgii.
Europejskie Wspólnoty Wiedzy i Innowacji to sieci naukowe powoływane przez EIT. Instytut wspomaga unijnymi środkami działające w ich ramach instytucje i firmy. Dotychczas powołano trzy takie sieci – związane z klimatem, technologiami informatycznymi i energią. Polska jest jednym z 7 centrów kolokacji ważnego węzła KIC InnoEnergy.
Więcej o Wspólnotach Wiedzy i Innowacji na stronie EIT.