Polscy naukowcy spotkali się 21 września na konferencji pt. „Otwieramy polską naukę”. Temat: program Horyzont 2020 oraz otwarty dostęp do treści naukowych.
Najwyższej jakości badania wymagają uczestniczenia w międzynarodowych programach grantowych i swobodnego przepływu wiedzy ponad granicami. Celem konferencji „Otwieramy polską naukę” było zachęcenie polskich naukowców do aktywniejszego włączenia się w międzynarodowy obieg naukowy. Pierwsze podsumowania udziału w programie Horyzont 2020 pokazują, że Polsce naukowcy nie korzystają jeszcze w pełni z tego źródła finansowania badań.
Podczas konferencji szczególny nacisk położono na aktywniejsze uczestnictwo Polaków w programie Horyzont 2020 i wdrożenie planów dotyczących tzw. Open Access. Uczestnicy poznali możliwości, jakie niesie szeroki dostęp do wyników prac badawczych i zaangażowanie w międzynarodowe projekty finansowane ze środków UE.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska, przedstawiła działania MNiSW na rzecz szerszego udziału Polaków w międzynarodowych programach: – Zbudowaliśmy koalicję państw na rzecz zmiany sposobu wynagradzania naukowców w Horyzoncie; stworzyliśmy programy Granty na Granty i Premia na Horyzoncie, przyznające premie naukowcom ubiegającym się o finansowanie; udział w Horyzoncie 2020 będzie istotny przy przyznawaniu oceny parametrycznej jednostkom naukowym – powiedziała prof. Kolarska-Bobińska.
W czasie dyskusji Prof. Tadeusz Burczyński, Dyrektor IPPT PAN przedstawił działania podjęte oraz rekomendacje przekazane do MNiSW dotyczące zwiększenia udziału polskich naukowców w pozyskiwaniu grantów ERC. Natomiast Dr Zygmunt Krasiński, Dyrektor KPK PB UE, poinformował, że rusza akcja promocyjno-szkoleniowa dotycząca konkursów w programie Horyzont 2020 na lata 2016-1017, w tym o organizowanych w Brukseli i Warszawie dniach informacyjnych i spotkaniach brokerskich.
Więcej na stronie MNiSW.