AGH z Krakowa oraz Politechnika Warszawska, Poznańska, Śląska i Uniwersytet Śląski znalazły się wśród konsorcjów, które uzyskały status Uniwersytetu Europejskiego. 9 lipca 2020 r. Komisja Europejska zaprezentowała dodatkowe 24 uniwersytety europejskie, które dołączą do pierwszych 17, wybranych już w 2019 r.
Z 62 zgłoszonych wniosków wybrano 24 konsorcja, w skład których wchodzi 165 instytucji szkolnictwa wyższego z 26 państw członkowskich UE oraz innych krajów uczestniczących w programie Erasmus+.
W skład konsorcjów, z polskich uczelni, wchodzi:
- jeden koordynator – Politechnika Poznańska;
- oraz 4 partnerów w różnych konsorcjach: AGH z Krakowa, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska oraz Uniwersytet Śląski.
Łącznie istnieć będzie 41 Uniwersytetów Europejskich, w których bierze udział 10 polskich uczelni. Każdy z nich otrzyma finansowanie w kwocie do 5 mln euro z programu Erasmus+ oraz do 2 mln euro z programu Horyzont 2020 na okres 3 lat. W sumie dla tych 41 europejskich uniwersytetów dostępny jest budżet w wysokości do 287 milionów euro.
– To bardzo dobry wynik dla Polski: łącznie w dwóch konkursach 10 polskich uczelni, w tym 1 koordynacja Politechniki Poznańskiej. Gratulujemy! Oznacza to ponad 3,5% udział Polski – powiedział dr inż. Zygmunt Krasiński, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE. – To także dobry przykład synergii między unijnymi programami Erasmus+ i Horyzont 2020 (80% finansowania) a wkładem krajowym (20% finansowania) oraz komplementarne działanie do programów MNiSW: Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza i Regionalna Inicjatywa Doskonałości – dodał dyrektor KPK.
Czytaj także: Pięć polskich uczelni w gronie laureatów konkursu na Uniwersytety Europejskie
Uniwersytety Europejskie to rodzaj ponadnarodowego sojuszu instytucji szkolnictwa wyższego z całej UE. Utworzą one podstawową sieć uczelni na terytorium Unii umożliwiającą studentom uzyskiwanie stopni poprzez łączenie studiów w kilku krajach UE i przyczyniającą się do rozwoju międzynarodowej konkurencyjności uczelni europejskich. Łączy je długoterminowa strategia w obszarze kształcenia, promocja europejskich wartości oraz wzmacnianie europejskiej tożsamości.
Ich powstanie ma na celu zwiększenie mobilności studentów, kadry akademickiej i środowiska naukowego, a także wspieranie jakości, integracji i konkurencyjności europejskiego szkolnictwa wyższego.
(Źródło: MNiSW)