Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Program LIFE połączył swoje siły z Horyzontem 2020, aby jeszcze lepiej wspierać polskich wnioskodawców

  • Opublikowano: 23 stycznia 2020
  • Autor: redakcja

20 stycznia 2020 r. w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyło się spotkanie informujące o ostatnich konkursach na granty o tematyce energetycznej w programie Horyzont 2020, tegorocznym naborze w Programie LIFE, a także tym, co czeka nas w nowej perspektywie 2021-2027.

Przybyłych na konferencję gości powitał Andrzej Muter – kierownik Wydziału LIFE w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dr Maria Śmietanka, koordynator w obszarze: Bezpieczna, czysta i efektywna energia w Horyzont 2020 z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE przedstawiła ogólne zasady programu badawczego Horyzont 2020 i zarys mającego rozpocząć się od 2021 roku programu Horyzont Europa. Zaznaczono także przeniesienie części tematyki związanej z transformacją energetyczną do programu LIFE. (PREZENTACJA)

Gość z DG Energy z Komisji Europejskiej, Margot Pinault przybliżyła politykę Unii Europejskiej w zakresie transformacji energetycznej. Zaprezentowała ramy polityczne, na bazie których powstają tematy konkursowe europejskich programów badawczych. Słuchacze mieli także szansę zapoznać się z tematyką konkursową dotyczącą transformacji energetycznej dostępną w programie Horyzont 2020. Przedstawiony został także nowy, energetyczny, komponent programu LIFE. (PREZENTACJA)

Drugie wystąpienie dr Marii Śmietanki koncentrowało się na zasadach programu Horyzont 2020 i dostępnych jeszcze możliwości aplikowania o środki na badania. Uczestnicy poznali tematy konkursowe dotyczące między innymi biopaliw, energetyki geotermalnej, morskiej czy innych rodzajów OZE, a także kwestii społecznych czy legislacyjnych dotyczących transformacji energetycznej. (PREZENTACJA)

Małgorzata Tomaszewska z Wydziału LIFE zaprezentowała zebranym program LIFE, podkreślając jego wyjątkowość i koncentrację na rozwiązywaniu wyłącznie problemów środowiskowych i klimatycznych. Przedstawiła jego zasady, terminy naborów, obszary tematyczne oraz elementy szczególnie istotne na etapie przygotowywania wniosku w kontekście jego oceny przez ekspertów KE. Zaprezentowany został również unikatowy w skali Europy mechanizm współfinansowania projektów LIFE przez NFOŚiGW, które otrzymają dofinansowanie z KE. (PREZENTACJA)

Wojciech Stańczyk z Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE) podzielił się swoimi doświadczeniami w realizacji projektów dofinansowanych z Komisji Europejskiej. Dorobek KAPE robi wrażenie. Jednostka uczestniczyła już w realizacji ponad 100 projektów. (PREZENTACJA)

(Źródło: LIFE)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.