
Szanowni Państwo,
Zapraszamy do udziału w największym na świecie programie badawczym – Programie Ramowym UE Horyzont 2020 (H2020). Na finansowanie programu w latach 2014 – 2020 przeznaczone zostanie ponad 77 mld euro. Jest to program trudniejszy i bardziej wymagający w wielu aspektach, w porównaniu z poprzednimi programami ramowymi. Pojawia się silny nacisk na realizację projektów „od pomysłu do rynku”, mających na celu demonstrację technologii i jej wdrożenie. W wielu konkursach określony będzie poziom gotowości technologicznej TRL (Technology Readiness Level), do którego należy doprowadzić technologię. Oznacza to, że w takich projektach kluczową rolę będą musiały odegrać przedsiębiorstwa. Wprowadzono inną filozofię realizacji projektów multidyscyplinarnych, pozwalających zmierzyć się z szeregiem wielkich wyzwań społecznych, takich jak starzenie się społeczeństw, problemy zdrowotne, zmiany klimatu, zmniejszające się zasoby naturalne oraz bezpieczeństwo obywateli. Dla małych i średnich przedsiębiorstw wprowadzono atrakcyjne granty na prowadzenie badań i rozwój technologii.
H2020 kontynuuje misję wspierania rozwoju centrów doskonałości – odnosiliśmy tutaj zawsze największe sukcesy. Będziemy mieli wsparcie na umiędzynarodowienie naszych centrów z instrumentu „Widening Participation”. Rozbudowano programy stypendialne Marii Skłodowskiej-Curie wspierające mobilność początkujących naukowców.
Polska w 7. Programie Ramowym uzyskała 11 – 13 miejsce pod względem złożonych i uzyskanych projektów. Należymy do najbardziej aktywnych krajów członkowskich UE. Pamiętajmy, że H2020 jest także naszym programem i nie tylko jesteśmy jego pełnoprawnymi uczestnikami, ale możemy także go kształtować. Musimy być bardziej aktywni w Grupach Doradczych definiujących kolejne Programy Pracy. Nauczmy się wprowadzać do konkursów tematy interesujące dla polskich przedsiębiorstw, jednostek naukowych i administracji publicznej. Sięgajmy też częściej po koordynację projektów.
Nasze zaangażowanie w Programie H2020 determinują obecnie trzy wyzwania:
- Musimy zdecydowanie zwiększyć zainteresowanie przedsiębiorstw uczestnictwem w projektach badawczych i innowacyjnych. Będą one mogły otrzymywać od 70 do 100% dofinansowania kosztów kwalifikowalnych projektu. Planowana jest realizacja Partnerstw Publiczno-Prywatnych dla inicjatyw rozwoju technologii o budżecie 22 mld euro. Przedsiębiorstwa powinny „zamawiać” badania poprzez Europejskie Platformy Technologiczne. Aby sprostać nowym wyzwaniom, powołano Polski Instytut Technologii, rozbudowujemy także system Polskich Platform Technologicznych.
- W jednostkach naukowych i innych jednostkach non-profit musimy wprowadzić nowe regulaminy podwyższające nasze stałe wynagrodzenia, tak aby zminimalizować konsekwencje ograniczenia wynagrodzeń dodatkowych do 8 000 tys. euro rocznie.
- Musimy zwiększyć nasz udział w prestiżowych grantach indywidualnych ERC oferowanych dla młodych i doświadczonych naukowców. Powinniśmy rozważyć wprowadzenie zachęt w postaci wysokiej punktacji grantów ERC w kategoryzacji jednostek i specjalnych grantów NCN.
Tak jak przez ostatnie 15 lat, Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE wraz z Siecią KPK będzie wspierał Państwa starania o uzyskanie grantów europejskich.
Życzę Państwu jak największych sukcesów w Horyzoncie 2020!!!
Dr Andrzej Siemaszko
Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE