Zapraszamy do udziału w dwunastej części Quizu 20 lat KPK! Tym razem nagrodą jest pudełko prawdziwych, belgijskich czekoladek marki Leonidas. To już ostatnia część quizu – warto wziąć udział!
Pytania GRUDZIEŃ 2018
- Seal of Excellence to certyfikat Komisji Europejskiej przyznawany firmom, których projekty zostały ocenione pozytywnie przez Komisję Europejską w ramach SME Instrument i z powodu braku środków nie otrzymały dofinansowania. Które polskie województwo wesprze finansowo takie projekty ze środków RPO ?
a) mazowieckie
b) dolnośląskie
c) małopolskie
- Z końcem listopada Participant Portal został zastąpiony przez nowy portal Komisji Europejskiej. Jak brzmi jego nazwa?
a)Cordis
b)Portal Europa
c)Funding & Tender Opportunities Portal
- Komisja Europejska ustanawia dni wolne od pracy dla pracowników Unijnych instytucji. W tym roku w instytucjach Unii Europejskiej w Brukseli i w Luksemburgu ustanawia się następujące dni wolne od pracy:
a) 24 – 26 grudnia
b) 25 i 26 grudnia
c) 24 – 31 grudnia
Prosimy o przesłanie odpowiedzi w wiadomości prywatnej (Messenger) na Facebooku na naszym fanpage’u lub na adres: promocja@kpk.gov.pl, podając swoje imię, nazwisko i adres mailowy. Czekamy na odpowiedzi do 28 grudnia 2018.
Dodatkowo, osoby, które udzieliły najwięcej prawidłowych odpowiedzi w ciągu roku, będą mogły wziąć udział w losowaniu nagrody głównej ostatniego dnia grudnia 2018 r.
Regulamin konkursu dostępny tutaj.
——————————————————————————-
Przypominamy pytania i prawidłowe odpowiedzi z poprzednich edycji quizu.
LISTOPAD 2018:
1) Prezydencja Rady Unii Europejskiej to 6-miesięczny okres, w którym poszczególne państwa członkowskie przewodniczą rotacyjnie posiedzeniom Rady Unii Europejskiej. Prezydencja jakiego kraju trwa obecnie w Radzie UE?
a) Austrii
b) Czech
c) Rumunii
2) Jak nazywa się europejska inicjatywa, która zapewni finansowanie dla całego łańcucha wartości kwantowych w Europie, od badań podstawowych aż po komercjalizację oraz połączy naukowców z przemysłem?
a) MicroQC
b) ASTERIQS
c) Quantum Flagship
3) Zespół Sieci KPK to kilkudziesięciu wysokiej klasy ekspertów z największych ośrodków akademickich posiadających wiedzę z zakresu programów sektorowych, jak i budowy konsorcjów, prowadzenia negocjacji, przygotowania wniosków projektowych, lobbingu, koordynacji i rozliczeń formalno-finansowych projektów. Kto z ramienia KPK jest koordynatorem sieci?
a) Jarosław Piekarski
b) Małgorzata Kapica
c) Andrzej Siemaszko
————————————————————-
PAŹDZIERNIK 2018:
1) Który polski uczony wchodzi w skład High Level Group działającej w ramach mechanizmu doradztwa naukowego Komisji Europejskiej SAM (Scientific Advice Mechanism)?
a) prof. Janusz Bujnicki z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie
b) dr hab. Magdalena Król ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego
c) dr Michał Németh z Uniwersytetu Jagiellońskiego
2) W ilu krajach europejskich działa inicjatywa Euraxess, wspierająca naukowców i ich pracodawców?
a) 20
b) 35
c) 40
3) Który ekspert Krajowego Punktu Kontaktowego zazwyczaj prowadzi szkolenia
„ABC przygotowania wniosku: projekty badawczo-innowacyjne i innowacyjne. Euratom”?
a) Marta Krutel
b) Joanna Niedziałek
c) Wojciech Adamiak
WRZESIEŃ 2018:
1. Co roku Komisja Europejska publikuje Europejski Ranking Innowacyjności. To ocena porównawcza wyników, które uzyskują państwa członkowskie w dziedzinie innowacji. Które państwo zostało liderem innowacji w Europie w roku 2018?
a) Szwecja
b) Holandia
c) Niemcy
2. Działania KPK w Programie Horyzont 2020 wspomagane są m.in. przez sieć Regionalnych Punktów Kontaktowych mieszczących się w największych ośrodkach akademickich w kraju. Ile Regionalnych Punktów Kontaktowych wchodzi w chwili obecnej w skład sieci?
a) 10
b) 15
c) 11
3. Dla podmiotów aplikujących o granty w ramach Programu Euratom dostępna jest także oferta preferencyjnego finansowania dłużnego. Jakie 2 typy instrumentów są dedykowane dla Euratomu?
a) InnovFin Emerging Innovators i COSME
b) InnovFin Emerging Innovators oraz InnovFin Science
c) InnovFin MidCap Growth Finance oraz InnovFin SME Venture Capital
SIERPIEŃ 2018
1. Komisja Europejska podejmuje wiele działań w dziedzinie Open Science. Przy okazji dyskusji na temat uruchomienia inicjatywy European Open Science Cloud bardzo ważnym zagadnieniem jest zapewnienie by dane będące wynikiem projektów finansowanych z budżetu UE spełniały standardy FAIR. Co oznacza ten skrót?
a) Findable, Accessible, Interoperable, Reusable
2. W 2014 roku powstała grupa ekspertów doradzająca komisarzowi UE ds. Badań Naukowych i Innowacji. Obecnie na czele tej grupy ekspertów stoi Polka dr Daria Gołębiowska-Tataj. Jak brzmi nazwa tego zespołu ekspertów?
a) RISE High-Level Policy Group for Research, Innovation and Science
3. ICT 2018: Imagine Digital – Connect Europe to kolejna odsłona organizowanej przez Komisję Europejską konferencji na otwarcie nowych konkursów obszaru ICT (WP 2018-20). W którym mieście odbywać się będzie tegoroczna konferencja?
b) Wiedeń
LIPIEC 2018
1. Poprzez Participant Portal można dostać się do bazy danych z informacjami o EU Research success stories. W kwietniu opublikowano informację na temat rezultatów projektu dotyczącego komunikacji na morzu, w którym zaangażowane były również podmioty z Polski. Jaki akronim nosi ten projekt?
a) EfficienSea2
2. Krajowy Punkt Kontaktowy prowadzi stronę internetową w języku angielskim, poprzez którą można zapisać się na anglojęzyczny biuletyn KPK z najważniejszymi informacjami na temat rozwoju środowiska badawczego i innowacyjnego w Polsce oraz związanymi z udziałem Polski w programie ramowym Horyzont 2020. Ile numerów biuletynu wydano do końca 2017 r.?
b) 3
3. W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrodę Kryształowej Brukselki w kategorii „Administracja samorządowa”. Kto okazał się zwycięzcą?
b) Miasto Stołeczne Warszawa
CZERWIEC 2018
1. W maju br. Wicepremier Jarosław Gowin podpisał deklarację o przystąpieniu Polski do międzynarodowej inicjatywy, współfinansowanej ze środków programu Horyzont2020, pn. Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie…
a. Obliczeń Wielkiej Skali (HPC)
2. Na Participant Portal dostępne jest narzędzie Partner Search pozwalające na znalezienie wielu informacji na temat dotychczasowych beneficjentów programów ramowych. Przykładowo laureat tegorocznej nagrody Kryształowej Brukselki w kategorii „Biznes – Małe i Średnie przedsiębiorstwa” (ITTI Sp. z o.o.) 13 razy współpracował w projektach badawczych z…
c. FRAUNHOFER GESELLSCHAFT
3. Euratom to program w zakresie działań badawczych i szkoleniowych związanych z rozszczepieniem jądrowym i ochroną przed promieniowaniem. Program dzieli się na 2 obszary: Euratom Fission i Euratom Fusion. Opiekę nad którym z nich sprawuje KPK PB UE?
c) Euratom Fission
—————————————————————————————————————————–
KWIECIEŃ 2018:
1. Patronem konkursów związanych z mobilnością naukowców w ramach H2020 jest:
c. Maria Skłodowska-Curie
2. W jakich miastach działają Regionalne Punkty Kontaktowe Programów Badawczych UE?
b. Warszawa, Szczecin, Gliwice, Łódź, Białystok, Lublin, Poznań, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Olsztyn
3. Gdzie mieści się Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT)?
b. w Budapeszcie
MARZEC 2018 r.:
1. Nagroda Kryształowej Brukselki przyznawana jest za sukcesy w ramowych programach badawczych i innowacyjnych Unii Europejskiej. Jest ona cenionym wśród naukowców i przedsiębiorców wyróżnieniem za ich aktywność na arenie międzynarodowej i wkład w rozwój polskiej nauki i gospodarki. W którym roku po raz pierwszy przyznano tę nagrodę?
a) 2001
2. Jak nazywał się społeczno-gospodarczy plan rozwoju Unii Europejskiej realizowany w latach 2000 – 2010?
b) strategia lizbońska
3. Pod koniec lutego br. Komisja Europejska podjęła decyzję o mianowaniu nowych urzędników na najwyższe szczeble zarządzania. Kto został nowym szefem DG ds. Badań Naukowych i Innowacji?
c) Jean-Eric Paquet
1. We wszystkich edycjach Programów Ramowych Komisja Europejska kładła duży nacisk na zwiększenie udziału MŚP w projektach. Jak się nazywał specjalny typ projektów dedykowany MŚP w 5. Programie Ramowym?
a) NoE
b) Craft
c) Collective Research
2. W KPK za całokształt prac w danym obszarze tematycznym odpowiadają koordynatorzy. Koordynatorem którego obszaru w KPK jest dr inż. Jarosław Piekarski?
a) Nanotechnologie, materiały zaawansowane, zaawansowane systemy produkcji i przetwarzania, biotechnologia
b) Euratom Fission
c) Działania w dziedzinie klimatu, środowisko, efektywna gospodarka zasobami i surowce
3. Europejska Rada ds. Innowacji to nowe ciało udzielające wsparcia naukowcom, przedsiębiorcom i MŚP w realizowaniu ich innowacyjnych projektów. Jakim budżetem dysponuje ta organizacja na lata 2018-2020?
a) 30 mld euro
b) 2,7 mld euro
c) 1,5 mld euro