Projekt ustawy reformującej instytuty badawcze został przyjęty 28 grudnia 2017 r. przez Radę Ministrów. Głównym celem Sieci badawczej: Łukasiewicz jest budowa zaplecza naukowego do realizacji strategicznych programów rządowych.

Premier Morawiecki: nowoczesna gospodarka to gospodarka współpracująca z nauką
Podczas exposé premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Sieć badawcza: Łukasiewicz będzie jedną z największych tego typu instytucji w Europie. Sieć ma stanowić pomost między nauką a gospodarką i być efektywnym zapleczem technologicznym i intelektualnym administracji publicznej. Jest ona integralnym elementem Narodowego Systemu Innowacji. Jej powołanie to efekt realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
– Przyjętą dziś przez rząd ustawą reformującą instytuty badawcze domykany blok czterech ustaw budujących pomost między nauką i gospodarką: 2 ustawy o innowacyjności, doktoraty wdrożeniowe i Sieć Badawcza: Łukasiewicz. Gonimy świat! – powiedział wicepremier Jarosław Gowin po posiedzeniu Rady Ministrów.
Głównymi korzyściami wynikającymi z reformy instytutów badawczych będą:
- lepsza koordynacja agendy badawczej instytutów,
- możliwość realizacji dużych projektów o znaczeniu ogólnokrajowym,
- efektywniejsze wykorzystanie infrastruktury badawczej,
- jednolite zasady komercjalizacji i transferu wiedzy do gospodarki,
- synergia zakupowa,
- lepsza komunikacja z rynkiem,
- budowa silnej marki zdolnej do konkurowania na rynkach międzynarodowych.
– Patron sieci nie został wybrany przypadkowo. Postać Ignacego Łukasiewicza, który dokonał przełomowego odkrycia, oddaje ideę sieci – stwierdził wiceminister nauki Piotr Dardziński.
Efektywna współpraca pomiędzy instytutami
Projekt ustawy o powstaniu Sieci Badawczej: Łukasiewicz został opracowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z Ministrem Rozwoju i Finansów.
Sieć powstanie w oparciu o potencjał 38 instytutów badawczych:
- 35 instytutów nadzorowanych przez Ministra Rozwoju i Finansów
- 2 instytutów nadzorowanych przez Ministra Energii
- 1 instytutu nadzorowanego przez Ministra Cyfryzacji.
Utworzenie sieci pozwoli uniknąć realizowania podobnych lub tych samych badań przez różne instytuty i ułatwi koordynację prac badawczych, skupiając w ramach jednej instytucji wiedzę i zasoby. Dzięki temu, możliwe będzie realizowanie nawet najbardziej skomplikowanych projektów badawczych, wymagających większych nakładów finansowych – w tym również projektów międzynarodowych.
Korzyści dla gospodarki
Powstanie Sieci badawczej: Łukasiewicz to dobra wiadomość nie tylko dla polskiej nauki, ale także dla naszej gospodarki – bo kształcenie kadr dla tej ostatniej jest jednym z najważniejszych celów sieci. W tych działaniach wesprze ją Centrum Łukasiewicz, które będzie odpowiedzialne za koordynowanie pracy instytutów wchodzących w jej skład.
Centrum Łukasiewicz będzie:
- samodzielnie realizować projekty badawcze o dużym znaczeniu dla polityki gospodarczej kraju,
- wspierać komercjalizację wyników prac B+R (badawczo-rozwojowych),
- koordynować realizację takich projektów przez instytuty skupione w Sieci.
Wypracuje także ujednolicone zasady wykorzystania infrastruktury badawczej – co pozwoli zoptymalizować koszty jej wykorzystania. Co więcej, opracowana zostanie procedura udostępniania tych specjalistycznych narzędzi podmiotom zewnętrznym, takim jak jednostki naukowe i przedsiębiorstwa.
Sieć rozpocznie swoją działalność 1 kwietnia 2018 roku.
(Źródło: MNiSW)