Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

O Horyzoncie 2020 w Strefie Innowacji na Kongresie 590 w Rzeszowie

  • Opublikowano: 17 listopada 2018
  • Autor: redakcja

– Efektywna, konkurencyjna gospodarka potrzebuje nauki, ale także doskonała nauka potrzebuje gospodarki – mówił wicepremier Jarosław Gowin podczas Kongresu 590, który miał miejsce w dniach 15-16 listopada 2018 r. w podrzeszowskiej Jasionce. Nauka skazana na biznes, wsparcie dla innowatorów, współpraca międzynarodowa oraz polskie technologie to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas tegorocznej edycji wydarzenia. Szczególnym momentem podczas kongresu było spotkanie prezydenta RP Andrzeja Dudy i ministra Gowina z twórcami polskich innowacyjnych projektów.

Zorganizowany już po raz trzeci Kongres 590 w Jasionce koło Rzeszowa, zgromadził prawie 6 tys. osób i był okazją do spotkania się przedstawicieli nauki, przedsiębiorstw, polityki i administracji publicznej. Podczas kongresu przedstawiciele MNiSW i podległych mu instytucji brali udział w licznych debatach i panelach.

Kluczową debatą  poświęconą współpracy nauki z biznesem był panel zatytułowany „Nauka skazana na biznes” z udziałem wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.  – Jednym z trzech filarów mojego konsekwentnie realizowanego planu odnowy polskiej nauki i szkolnictwa jest komercjalizacja badań oraz ścisła współpraca nauki z gospodarką – mówił minister Gowin, otwierając debatę. – W ten sposób budujemy w rządzie skuteczne wsparcie dla realizacji Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju – dodał.

Wicepremier Gowin przedstawił główne założenia ustawy Konstytucja dla Nauki, które mają wpływ na wzajemną współpracę. Uczestnicy debaty zmierzyli się natomiast z pytaniem, czy w dzisiejszych czasach nauka jest skazana na biznes.

Poza kluczową debatą „Nauka skazana na biznes”, eksperci  dyskutowali na tematy dotyczące m.in.  smart city, rynku venture capital w Polsce, inwestycji zagranicznych, cyberbezpieczeństwa oraz przemysłu zbrojeniowego.

W ramach Kongresu 590 wicepremier Jarosław Gowin i prezydent RP Andrzej Duda porozmawiali z twórcami polskich, innowacyjnych projektów podczas spotkania „O innowacjach przy kawie” w  kongresowej Strefie Innowacji.

Aby przekonać uczestników Kongresu 590, że polskie wynalazki, odkrycia i innowacje otaczają nas i towarzyszą nam w codziennym życiu, Strefę Innowacji zapełniono projektami związanymi z branżą spożywczą i żywnością. Opracowane przez innowatorów produkty i rozwiązania można było nie tylko zobaczyć, ale także posmakować. W Strefie Innowacji  na uczestników czekały dietetyczne lody dla diabetyków firmy Progress, macerowana innowacyjną metodą kawa Hard Beans Coffee Roasters, a także ciepłe dania przygotowane przez robota vendingowego Bistrobot. Wszyscy prezentujący swoje produkty w ramach stoiska są beneficjentami konkursów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prowadzonych w ramach tzw. szybkiej ścieżki, która jest obecnie najpopularniejszym programem wsparcia dla przedsiębiorców.

W zorganizowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Strefie Innowacji  można było się spotkać z przedstawicielami Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE i porozmawiać o możliwościach rozwoju, jakie daje przemysłowi i nauce europejski program badań i innowacji Horyzont 2020. Eksperci KPK PB UE byli obecni na wspólnym stoisku wraz z przedstawicielami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii (PORT), Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA),  Ośrodka Przetwarzania Informacji (OPI) oraz przedsiębiorcami, którzy skorzystali już ze środków na wspieranie rozwoju i innowacji, w tym z funduszy europejskich.

Drugiego dnia Kongresu NCBR zorganizował specjalny warsztat dla przedsiębiorców, podczas którego ekspertki Centrum przedstawiły ofertę NCBR, m.in. warunki i zasady konkursu „szybka ścieżka”. To właśnie w tym konkursie dofinansowanie uzyskała firma Triggo, której nowatorski pojazd elektryczny został zaprezentowany – to światowa premiera – podczas specjalnego wydarzenia z udziałem wicepremiera Jarosława Gowina.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.