Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Trzy ERC Consolidator Grant 2020 dla naukowców z polskich uczelni

  • Opublikowano: 11 grudnia 2020
  • Autor: redakcja

Europejska Rada ds. Badań Naukowych ogłosiła wyniki ERC Consolidator Grant 2020 – 327 naukowcom z 23 europejskich krajów przyznano na badania łącznie 655 milionów euro.  Wśród laureatów tego ostatniego w programie Horyzont 2020 konkursu jest trójka naukowców z polskich uczelni: dr hab. Justyna Olko z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Sebastian Glatt z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. Piotr Faliszewski z AGH. Serdecznie gratulujemy Laureatom!

Dr hab. Justyna Olko

Zespół pod kierunkiem dr hab. Justyny Olko z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego będzie realizować projekt  „Multilingual worlds – neglected histories. Uncovering their emergence, continuity and loss in past and present societies” (MULTILING-HIST). Jego celem jest rekonstrukcja, wyjaśnienie i lepsze zrozumienie przyczynowo-skutkowych mechanizmów oraz procesów stojących za powstawaniem, ciągłością, redukcją i utratą (a także ewentualnym ponownym pojawieniem się) wielojęzyczności w kontekstach historycznych, geograficznych, społecznych, politycznych i kulturowych.

Przedsięwzięcie zostało wyróżnione przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC), która przyznała na jego realizację prestiżowy Consolidator Grant w wysokości blisko 2 mln euro.

Projekt realizowany będzie przez pięć lat, rozpocznie się w drugiej połowie 2021 roku. Prace zespołu obejmą analizę historycznych i współczesnych obszarów koncentracji wielojęzyczności z czterech różnych regionów świata, które reprezentują różnorodne kolonialne i postkolonialne konteksty. Badania będą realizowane w Europie Środkowo-Wschodniej, Meksyku, Republice Południowej Afryki oraz na jednej z wysp Archipelagu Vanuatu w Melanezji.

 Projekt będzie realizowany w Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego z udziałem dwóch zagranicznych instytucji partnerskich. W skład zespołu badawczego wejdą m.in. dr Heidi Colleran z Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology (Niemcy) oraz dr Alexander Andrason ze Stellenbosch University (RPA).

Dr hab. Justyna Olko jest drugą kobietą w Polsce oraz pierwszą przedstawicielką nauk humanistycznych i społecznych, która została wyróżniona grantem ERC dwukrotnie. W 2012 roku dr hab. Olko otrzymała pierwszy dla polskiej humanistyki Starting Grant na realizację projektu dotyczącego mechanizmów przekazu kulturowego między Europą a Ameryką od XVI wieku przez okres kolonialny aż po współczesność. Dr hab. Justyna Olko jest także laureatką  programów Focus oraz TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Prof. Piotr Faliszewski – obliczeniowa teoria wyboru społecznego

Prof. Piotr Faliszewski (fot. cyfronet.krakow.pl)

Naukowiec z AGH będzie pracować nad obliczeniową teorią wyboru społecznego. Wyniki projektu znajdą zastosowanie w wielu dziedzinach życia związanych z koniecznością dokonywania wyboru – począwszy od wyborów w małych społecznościach lokalnych, poprzez biznes, a nawet rozgrywki sportowe.

Badania systemów wyborczych to dziedzina, którą prof. Piotr Faliszewski rozwija od ponad 15 lat, najpierw w trakcie studiów doktoranckich na University of Rochester, a od ponad dekady w Katedrze Informatyki na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji. Wyniki projektu znajdą zastosowanie w dziedzinach związanych z koniecznością dokonywania wyboru, począwszy od wyboru finalistów w danym konkursie, np. wybór filmów nominowanych do Oskara, przez wybór kandydatów do zatrudnienia, przez wyłonienie reprezentantów danej społeczności, np. elektorów na uczelni, po decyzje jakie projekty otrzymają finansowanie w ramach budżetów obywatelskich.

Prof. Piotr Faliszewski znalazł się w ostatnim czasie także na opracowanej przez Stanford University prestiżowej liście najwyżej cytowanych na świecie naukowców (science-wide author databases of standardized citation indicators). Ponadto naukowiec był także laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii nauk technicznych, nagrody naukowej im. Friedricha Wilhelma Bessela przyznawanej przez Fundację im. Alexandra von Humboldta, a także laureatem programu POWROTY/HOMING Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Projekt nagrodzony finansowaniem z ERC nosi nazwę „Pragmatics of Multiwinner Voting: Algorithms and Preference Data Analysis”.

Dr Sebastian Glatt – badania dotyczące modyfikacji RNA

Dr Sebastian Glatt (fot. cyfronet.krakow.pl)

ERC dofinansuje też projekt  „Deciphering the role of RNA modifications during ribosomal decoding and protein synthesis”  dr. Sebastiana Glatta z Małopolskiego Centrum Biotechnologii  UJ. Naukowiec otrzyma na jego realizację  1.997.500 euro. Projekt ma na celu strukturalne scharakteryzowanie kluczowych kompleksów białkowych odpowiedzialnych za modyfikacje RNA, stworzenie bibliotek w pełni zmodyfikowanego in vitro RNA, a także zrozumienie roli pojedynczych modyfikacji rRNA i tRNA w procesie elongacji translacji. Ponadto zespół dr. Glatta chce zbadać związek pomiędzy mutacjami białek odpowiedzialnych za te procesy a rozwojem poważnych chorób u człowieka. Autorzy projektu mają na celu rozszerzenie niedawno powstałej koncepcji  „wyspecjalizowanych rybosomów” poprzez dodanie szczególnych modyfikacji RNA do jej ogólnego schematu.

Dr Sebastian Glatt ukończył studia na kierunku genetyka i mikrobiologia na Uniwersytecie Wiedeńskim w 2004 roku. Tam też 3 lata później z wyróżnieniem obronił doktorat. W latach 2008-2015 prowadził badania w Europejskim Laboratorium Biologii Molekularnej w Heidelbergu. Od ponad 5 lat pracuje w MCB UJ, a od 2019 roku sprawuje funkcję zastępcy dyrektora ds. naukowych. Kieruje także zespołem laboratoryjnym Cryo-EM przy Krajowym Centrum Kriomikroskopii Elektronowej, które razem z Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ będzie kluczowe w realizacji projektu dofinansowanego w ramach Consolidator Grant ERC.



(Źródło:  Cyfronet.krakow.pl oraz uw.edu.pl)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.