Politechnice Śląskiej udało się pozyskać aż trzy projekty w ramach schematu finansowania RISE (Research and Innovation Staff Exchange) w programie Horyzont 2020. Jeden z projektów – WrightBroS – jest przez Politechnikę Śląską koordynowany.
Program Horyzont 2020 jest największym w Europie programem finansowania badań i innowacji na lata 2014-2020. Granty realizowane są w konsorcjach międzynarodowych. Projekty typu RISE rozwijają mobilność akademicką, naukowcy w Politechniki Śląskiej będą współpracowali z partnerami z sektora nieakademickiego oraz z partnerami z krajów trzecich (poza Europą) w wybranych przez siebie tematach.
Projekt WrightBroS
Working in a Collaborative Factory of the Flight Simulators Branch of RISE
Celem projektu WrightBroS, koordynowanego przez Laboratorium Wirtualnego Latania na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej i realizowanego we współpracy z partnerami z Austrii (firma IT LG Nexera z Wiednia) oraz ze Słowacji (producent profesjonalnych symulatorów lotu, firma VRM z Trenczyna), jest opracowanie i zbudowanie prototypu innowacyjnego symulatora lotu. Symulator wykorzystywać ma najnowsze osiągnięcia technologii rzeczywistości poszerzonej i powstanie bazując na tworzonym w projekcie systemie pozyskiwania i przetwarzania eksperckiej wiedzy proceduralnej dotyczącej obsługi i serwisowania. Po zbudowaniu prototypu, firma VRM zamierza wdrożyć opracowaną w projekcie technologię, znacząco obniżając w ten sposób koszty serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego u swych klientów rozsianych po całym świecie.
W projekcie Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej będzie koordynatorem konsorcjum złożonego z dwóch firm: LG Nexera Business Solutions AG z Austrii oraz Virtual Reality Media, a.s. ze Słowacji.
Kierownikiem całego projektu jest dr hab. inż. Krzysztof Cyran, profesor nadzwyczajny w Politechnice Śląskiej, kierownik Laboratorium Wirtualnego Latania.

Projekt BIOTRAFO
„Wzrost wiedzy i rozwój technologii w projektowaniu wysokowydajnych transformatorów chłodzonych olejami biodegradowalnymi” (Raising knowledge and developing technology for the design and deployment of highperformance power transformers immersed in biodegradable fluids)
W projekcie BIOTRAFO analizowany będzie wpływ temperatury na konstrukcje transformatorów mocy, w których wykorzystywane są biodegradowalne estry jako płyny chłodnicze. Ponadto badane będą aspekty środowiskowe oraz zagrożenia pożarowe związane z wykorzystaniem tych czynników.
W projekcie, którego koordynatorem jest Universidad de Cantabria z Santander w Hiszpanii, współpracować będzie 14 jednostek z całego świata. Naukowcy z Politechniki Śląskiej odwiedzą Universidad Nacional del Litoral w Santa Fe (Argentyna), a Instytut Techniki Cieplnej (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki) będzie gościć u siebie 4 naukowców z tej jednostki.
Liderem pakietu pracy i kierownikiem projektu w Politechnice Śląskiej jest dr hab. inż. Jacek Smołka, profesor nadzwyczajny w Instytucie Techniki Cieplnej.
Projekt i-Weld
„Integracja zaawansowanych metod badawczych, obliczeniowych oraz przetwarzania danych dla innowacji technologii spawania stali nierdzewnej typu duplex” (Integration of advanced experiments, computation and data for Duplex Stainless Steel joining innovation).
Projekt obejmuje wspólne badania nad spawaniem stali nierdzewnej typu duplex za pomocą nowoczesnego systemu wymiany danych, wyników eksperymentalnych i predykcyjnego modelowania fizycznego w celu opracowania nowych materiałów i procesów przetwarzania. W ramach projektu zostanie opracowany uporządkowany system danych dla kluczowych składników strukturalnych/fazowych powstających w trakcie spawania i korozji stali duplex. W ramach projektu zostaną ustalone optymalne warunki spawania zapewniające wysokie własności mechaniczne i odporność korozyjną przy pomocy hybrydowej metodyki komputerowego wspomagania (CAD/CAM) i modelowania fizycznego materiałów. Uzyskane dane i zaawansowane podejście zostaną wykorzystane do opracowania nowej technologii wytwarzania zapewniającej kontrolę struktury, występujących faz oraz wad spawalniczych, w szczególności w strefie wpływu ciepła (SWC), która stanowi najbardziej krytyczny/ograniczający aspekt w trakcie przetwarzania i stosowania stali nierdzewnych typu duplex oraz innych materiałów metalowych. Prace będą zorientowane na wykorzystaniu nowoczesnych technologii przetwarzania danych i modelowania predykcyjnego w opracowaniu nowych hybrydowych systemów materiałowych dla znaczącej redukcji ich wagi oraz kosztów.
W projekt są zaangażowane: Liverpool John Moores University (Wielka Brytania) jako koordynator projektu, międzynarodowe jednostki naukowo-badawcze: Politechnika Śląska, Hogskolan Vast (Szwecja), Electric Welding Institute of the National Academy of Sciences of Ukraine (Ukraina), Yanshan University (Chiny), University of Malaya (Malezja) oraz partner przemysłowy Ermetal Otomotiv Ve Esya Sanayi Tic. A.S. (Turcja).
Koordynatorem projektu z ramienia Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej jest dr inż. Zbigniew Brytan.