242 małe i średnie przedsiębiorstwa z 30 krajów wybrała w ostatniej rundzie Komisja Europejska do finansowania w ramach I Fazy Instrumentu MŚP. Są wśród nich trzy firmy z Polski. Laureaci otrzymają łącznie 12 milionów euro na wprowadzanie na rynek swoich innowacyjnych pomysłów.
Wśród wybranych projektów są m.in.: sensoryczny system informacji zwrotnej w przypadku bólów fantomowych, nowa technologia mikrosilników, system kontroli, który zwiększa autonomię akumulatorów w rowerach elektrycznych, system komunikacji na odległość dla dronów i narzędzie do wyceny start-upów oparte na sztucznej inteligencji.
Każdy z 239 projektów otrzyma 50 tys. euro na przygotowanie biznesplanu (kilka firm może połączyć siły w jednym projekcie). Firmy otrzymają także darmowe wsparcie coachingowe i akceleracyjne.
Większość zwycięskich projektów jest z obszaru technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), zdrowia i inżynierii. Najwięcej wybranych do finansowania w tej rundzie przedsiębiorstw ma siedziby w Hiszpanii (48), we Włoszech (21) i we Francji (18).
Wśród firm, które otrzymają dofinansowanie z Horyzontu 2020 są polskie jednostki:
- Lovely Fun sp. z o.o. z Krakowa z projektem EREDETIO – urządzenia do diagnostyki zaburzeń erekcji i monitorowania leczenia;
- INVIS (Warszawa) na projekt INVIS Care – urządzenia, które monitorują aktywność osób starszych, np. przypominają o lekach i wykrywają upadki;
- Emplocity Sp. z o.o. (Warszawa) i projekt EMPLOBOT wprowadzający sztuczną inteligencję (chatbota) do branży rekrutacyjnej w celu integracji rynku pracy w UE.
W tej rundzie (cut off 3 maja 2018) Komisja Europejska otrzymała 2149 wniosków. Kolejny termin składania wniosków dla I Fazy Instrumentu MŚP upływa 5 września br.
Instrument MŚP jest częścią pilotażowego projektu Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC), który wspiera najwyższej klasy innowatorów, małe i średnie przedsiębiorstwa. Firmy mogą składać wnioski o dwie odrębne fazy w ramach Instrumentu MŚP, w zależności od dojrzałości ich innowacji.
W ramach pierwszej fazy Instrumentu MŚP projekt otrzymuje kwotę ryczałtową w wysokości 50 tys. euro na przeprowadzenie studium wykonalności. W ramach fazy drugiej to kwoty od 0,5 do 2,5 miliona euro na finansowanie działań innowacyjnych, takich jak demonstracja, testowanie, pilotowanie i zwiększanie skali. Ponadto firmy w obu fazach mogą korzystać z bezpłatnych usług coachingowych i akceleracji biznesowej.
(Źródło: KE)