Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.
Fot. UJK

Trzy polskie jednostki w paneuropejskim projekcie. Walczą z nowotworem mózgu i chłoniakiem

  • Opublikowano: 28 lutego 2020
  • Autor: redakcja

Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Świętokrzyskie Centrum Onkologii uczestniczą w międzynarodowym projekcie w ramach programu Horyzont 2020. Z jego efektów skorzystają pacjenci z nowotworem mózgu i chłoniakiem.

Projekt SINFONIA (Radiation risk appraisal for detrimental effects from medical exposure during management of patients with lymphoma or brain tumour) koordynują Austriacy, ich partnerami są Polacy, Hiszpanie, Belgowie, Niemcy, Szwedzi, Grecy i Szwajcarzy. Całkowity koszt projektu to 5,7 miliona euro.

Czytaj też: Sukcesy Polaków w Euratomie: wezmą udział w realizacji 6 zwycięskich projektów

Uniwersytet Jana Kochanowskiego otrzyma na realizację projektowych zadań 242,5 tys. euro. – To jeden z najbardziej prestiżowych projektów naukowo-badawczych w jakich uczestniczy Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Zaangażowane są w niego jednostki naukowe, ale także instytucje związane z ochroną zdrowia. Efekty działań naukowców mają mieć zastosowanie w medycynie – mówi prof. dr hab. Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Podczas konferencji prasowej o konieczności współpracy szpitali i ośrodków naukowych mówił prof. dr hab. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. – Rozwój medycyny bez ścisłej współpracy z naukami podstawowymi jak biologia, biochemia, fizyka czy radiologia nie jest możliwy. Dla nas marzeniem był udział w tym paneuropejskim projekcie – mówi prof. Stanisław Góźdź, który podkreślił też fakt, że projekt realizowany jest w Kielcach, co podnosi rangę miasta oraz środowiska medycznego i naukowego Kielc.

Głównym celem projektu jest opracowanie nowych metod i narzędzi, które zapewnią kompleksową ocenę ryzyka szkodliwych skutków narażenia na promieniowanie pacjentów, pracowników oraz opiekunów osób chorych podczas procedur medycznych, którym poddawani są pacjenci z nowotworem mózgu i chłoniakiem. W efekcie opracowane zostaną spersonalizowane metody oceny obciążenia radiologicznego pacjentów poddawanych procedurom medycyny nuklearnej i radioterapii. Dodatkowo określony zostanie stopień wrażliwości pacjentów na promieniowanie w odniesieniu do ryzyka rozwoju wtórnych nowotworów złośliwych oraz zostaną opracowane techniki zarządzania danymi z badań oraz sesji radioterapii. Pozwoli to lepiej określić ryzyko i korzyści procedur wykorzystujących promieniowanie jonizujące oraz opracować strategię optymalizacji dawki podczas radioterapii.

W skład zespołu projektowego UJK wchodzą dr hab. Halina Lisowska, prof. UJK, prof. dr hab. Anna Lankoff, dr Aneta Węgierek-Ciuk i mgr Magdalena Płódowska. Z ramienia Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w projekcie uczestniczą prof. dr hab. Janusz Braziewicz, dr hab. Marcin Pasiarski, prof. UJK i lek. med. Jacek Sadowski, a koordynatorem jest prof. dr hab. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.

Projekt jest czteroletni, w jego ramach wykorzystane zostaną wyniki badań naukowych przeprowadzonych podczas leczenia około stu pacjentów.

Horyzont 2020 to największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego budżet w latach 2014-2020 wynosi prawie 80 mld euro. Chodzi o stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii.

(Źródło: UJK)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.