Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Wielkopowierzchniowy grafen pomoże biomedycynie

Spółka Nano Carbon poinformowała o wprowadzeniu na rynek wyprodukowanych w warszawskim Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych arkuszy grafenu wielkopowierzchniowego o rozmiarach 50 x 50 cm. Znajdzie on zastosowanie m.in. w biomedycynie.

Technologia otrzymywania grafenu, którą Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych wykorzystuje do produkcji wymaga zastosowania podłoża, na którym grafen można wyhodować. Zespół ITME robi to na folii miedzianej, z której można grafen przenieść na inny materiał.

Grafen, czyli jednoatomowa warstwa węgla, wykazuje szereg właściwości nie występujących razem w jakimkolwiek innym materiale. Jest niezwykle wytrzymały, elastyczny, przezroczysty, przewodzi ciepło i prąd, może być też izolatorem. Jego zastosowanie bada się w wielu dziedzinach. Może posłużyć m.in. do skonstruowania elastycznych smartfonów, wydajniejszych ogniw słonecznych, superczułych detektorów gazów i opracowania nowatorskich terapii antynowotworowych.

ITME i Nano Carbon wchodzą w skład powołanej 15 czerwca 2016 r. inicjatywy Graphene in Poland, powołanej przez polskie środowisko naukowo-badawcze we współpracy z sektorem przemysłowym w celu komercyjnego wykorzystania polskich osiągnięć naukowych. Należą do niej również Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska, Wydziały Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Łódzkiego oraz firmy Advanced Graphene Products (AGP) i SECO/WARWICK.

Źródło: serwis Nauka w Polsce

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.