Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, we współpracy z Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych UE i Enterprise Europe Network zrealizowała cykl filmów, które mają przybliżyć polskim przedsiębiorcom tzw. programy ramowe.
Podstawową różnicą pomiędzy programami operacyjnymi a ramowymi jest terytorium, na którym można z nich skorzystać. Pierwsze to zasoby krajowe (przeznaczone na wsparcie w poszczególnych krajach, np. w Polsce), drugie to wsparcie na poziomie europejskim (mogą się o nie starać wszyscy w UE spełniający wymagane kryteria).
W części cyklu poświęconej Horyzontowi 2020 – największemu w Unii Europejskiej programowi na rzecz badań i innowacji – eksperci KPK PB UE przybliżają podstawowe zasady realizacji i finansowania projektów w H2020. Opowiadają także, dlaczego warto skorzystać z Instrumentu MŚP oraz w jaki sposób starać się o grant Marii Skłodowskiej-Curie.
W drugiej cyklu „Szkoła dla eksportera” przedstawione zostały możliwości, jakie daje COSME – unijny program na rzecz podnoszenia konkurencyjności przedsiębiorstw w UE.
Tematy kolejnych odcinków:
Podstawowe zasady realizowania projektów w H2020: specjalne typy projektów skierowanych do przedsiębiorstw, sposób realizacji projektów oraz wybieranie projektów do finansowania.
Zasady finansowania projektów w programie H2020: typy kosztów, wykazywanie kosztów pośrednich, kwalifikowalność VAT, wysokość dofinansowania ze strony KE, płatność na rzecz konsorcjum oraz źródła informacji.
Granty MSCA (Marie Skłodowska-Curie Actions)
Współpraca naukowa finansowana przez KE – granty MSCA: podstawowe zasady pozyskiwania grantów i jakie są granty, z których mogą korzystać przedsiębiorcy.
Dlaczego warto zdobyć grant MSCA? O grantach indywidualnych i międzynarodowej i międzysektorowej wymianie pracowników b+r w ramach Działań Marii Skłodowskiej-Curie.
Granty EIC (European Innovation Council)
Instrument MŚP – szansa udziału małych i średnich firm w programie Horyzont 2020: dla kogo, na jakie rozwiązania; na jakim poziomie zaawansowania powinnien być projekt, rodzaje wsparcia (3 fazy), omówienie wniosku projektowego – z czego się składa, progi oceny, co to jest Seal of Excellence , terminy naborów.
Wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw w H2020: podstawowe informacje o programie (H2020 w pigułce), formy finansowania (instrument MŚP, FTI, granty kaskadowe), rodzaje działań (RIA, IA, CSA) i jaki poziom finansowania (70-100%), dlaczego warto się ubiegać?
Należy pamiętać, że Participant Portal, o którym wspominają eksperci, od 2019 r. został zastąpiony przez Funding&Tenders Portal.